Na prelome tisícročí bola klimatizácia vyhradená luxusnejším autám, no dnes ide o súčasť štandardu aj pri lacných modeloch. Práve v týchto dňoch ju pritom motoristi ocenia najviac. Väčšinu slovenského územia zasiahli teploty presahujúce 30° C, pri ktorých veľmi nepomôžu ani otvorené okná. Pre vodičov tráviacich za volantom veľa času je preto klíma na nezaplatenie.

Hoci základné fungovanie chladiaceho systému v autách sa počas ostatných rokov zásadne nezmenilo, mnohí výrobcovia v ňom zlepšili rôzne drobnosti. Pandémia nového koronavírusu ich napríklad donútila viac sa zamerať na filtrovanie vzduchu od baktérii a vírusov. Hyundai teraz predstavil tri zlepšenia, ktoré sa týkajú práve klimatizácie.

Indikátor prachových častíc znázorňuje ich koncentráciu pomocou farby.
Indikátor prachových častíc znázorňuje ich koncentráciu pomocou farby.
Zdroj: Hyundai

V modeloch tohto kórejského výrobcu sa onedlho objaví ukazovateľ ultrajemných častíc, ktorý sleduje ich koncentráciu vo vozidle. Indikuje ju prostredníctvom viacerých farieb. Modré svetlo znamená 0 až 15 μg/m3, zelené 16 až 35 μg/m3, oranžové 36 až 75 μg/m3 a červené viac než 76 μg/m3, pričom v druhých dvoch prípadoch sa spustí špeciálny mód čistenia vzduchu. Pri neúspešnom výsledku vyzve vodiča na výmenu filtra či vyčistenie sedadiel a koberčekov.

Hyundai okrem toho uvádza režim Multi-Air využívajúci popri štandardných výduchoch prevažne umiestnených na palubnej doske aj extra otvory na sedadlách vodiča a spolujazdca. Prúdenie vzduchu je vďaka nim lepšie rozptýlené, klíma tak pri rovnakej sile pracuje pocitovo jemnejšie.

Klimatizácia v autách Hyundai sa bude po použití automaticky vysušovať.
Klimatizácia v autách Hyundai sa bude po použití automaticky vysušovať.
Zdroj: Hyundai

Treťou inováciou je technológia After-Blow. Aktivuje sa po vypnutí motora, kedy na 10 minút spustí vysušovanie výparníka od kondenzátu. Tým obmedzuje možnosti rastu plesní v systéme spôsobujúcich niekedy zápach. Podmienkou je dostatočne nabitá batéria, v prípade poklesu jej stavu pod istú hranicu sa funkcia deaktivuje.