Kia Sorento.

Novinky Kia prezradila viac o veľkom SUV Sorento: Na výber bude hybridný benzín alebo vylepšená nafta

Foto: Kia

20.2. 17:59 Elektrifikovaný pohon má využívať benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra a dosiahnuť kombinovaný výkon 230 konských síl. Okrem toho bude v ponuke evolúcia naftového agregátu 2.2 CRDi doplnená osemstupňovou dvojspojkou.

Na tohtoročnom ženevskom autosalóne plánuje Kia predstaviť štvrtú generáciu typu Sorento. O nej sme v ostatnom čase informovali viackrát: po prvotnom úniku fotiek koncom januára sme priniesli oficiálne dizajnové skice, ktoré prišli v dvoch rôznych várkach, a všetko pred pár dňami zavŕšil virtuálny debut. Kórejská automobilka teraz o svojom veľkom SUV prezradila viac technických detailov.

Ako sme vedeli vopred, vozidlo je postavené na novej platforme a disponuje dlhším rázvorom. Ten sa natiahol o 35 mm na celkových 2 815 milimetrov. Väčšia je tiež celková dĺžka, s hodnotou 4 810 mm ide o desať dielikov navyše. Šírku ani výšku nateraz nepoznáme. Zákulisné zdroje však avizovali prírastky aj v týchto mierach, hoci budú pravdepodobne len drobné.

Sorento štvrtej generácie je oproti svojmu predchodcovi o niečo väčšie.
Sorento štvrtej generácie je oproti svojmu predchodcovi o niečo väčšie.
Zdroj: Kia

V prípade pohonných jednotiek sa potvrdili predpoklady. Sorento príde po prvýkrát vo forme hybridu, ktorý spojí zážihový motor 1.6 T-GDi s elektromotorom ponúkajúcim samostatne 44 kW (60 k). Ten má čerpať šťavu z akumulátora s kapacitou 1,49 kWh. Vďaka modernej architektúre má byť batéria umiestnená tak, aby nezmenšovala kabínu ani batožinový priestor. Jeho objem ešte nepoznáme.

Výrobca hovorí o kombinovanom výkone 169 kW (230 k) a krútiacom momente 350 Nm. Dynamické parametre nepoznáme a automobilka nespresnila ani to, aká prevodovka je súčasťou reťazca. Podľa neoficiálnych informácií by malo ísť o šesťstupňový automat. Pri tejto technike to pritom nemá ostať, výrobca už teraz avizuje aj nabíjateľné vyhotovenie PHEV.

Kórejská automobilka nasadí do SUV elektrifikovaný štvorvalec 1.6 T-GDi.
Kórejská automobilka nasadí do SUV elektrifikovaný štvorvalec 1.6 T-GDi.
Zdroj: Kia

Pod kapotou sa okrem elektrifikovaných pohonov objaví aj čosi konvenčnejšie. Kia plánuje v našich končinách nateraz ponúkať dve verzie SUV, na výber bude hybridný benzín alebo vylepšená nafta. Evolúcia známeho štvorvalca 2.2 CRDi má len kozmeticky upravené parametre. Kórejská značka uvádza údaje 149 kW (202 k) a 440 Nm. Zmenou je prevodovka, na scénu prišla dvojspojka 8DCT. Ďalšie detaily sa asi dozvieme na výstavisku v Ženeve.

Diskusia  ()

Video

Diskusia