Juhokórejské automobilky prešli v ostatných rokoch slušný kus cesty a sú čoraz ambicióznejšie. Momentálne si evidentne nechcú nechať ujsť elektrický vlak. V portfóliu značiek Hyundai a Kia nájdeme viacero akumulátorových modelov, ktoré vôbec nie sú zlé. To je ale len začiatok. Druhý menovaný výrobca otvorene hovorí, že do roku 2025 chce v našich končinách predávať až 11 elektromobilov.

Kia v týchto dňoch potvrdila, že na budúci rok uvedie do európskych obchodov crossover jazdiaci na batérie. Má stierať hranicu medzi klasickými osobnými autami a kategóriou SUV. Vzhľadom na túto špecifikáciu možno predpokladať, že tým kórejský výrobca myslí sériovú verziu konceptu Imagine by Kia predstavenú vlani. Tá bola nejaký čas predmetom špekulácií.

Elektrická novinka by mohla vychádzať zo štúdie Imagine by Kia.
Elektrická novinka by mohla vychádzať zo štúdie Imagine by Kia.
Zdroj: Kia

Hoci prípravu takéhoto modelu nemožno označiť za nejaký šok, Kia plánmi na nový elektrický model aj tak prekvapuje. Z hľadiska parametrov môže totiž patriť medzi elitu trhu. Automobilka spomína použitie až 800-voltového systému, ktorým aktuálne disponuje akurát Taycan.

Aspoň v jednom ohľade sa teda Kia vyrovná Porsche. Môže ich byť pritom viac, juhokórejská firma hovorí o dojazde vyše 500 km. A rovnako spomína interval menej než 20 minút vyžadovaných na rýchle nabitie. Neoficiálne sa spomína tiež zrýchlenie 0-100 km/h za menej než 3 sekundy, čo by priamo konkurovalo rýchlemu modelu z nemeckého Zuffenhausenu.

Takto vidí Kia vývoj predajného podielu elektrických modelov.
Takto vidí Kia vývoj predajného podielu elektrických modelov.
Zdroj: Kia

Kia plánuje okrem tejto špičkovej architektúry využívať aj 400-voltovú verziu určenú pre lacnejšie produkty. Firma pritom predpokladá, že do roku 2026 by na európskych trhoch mohla predávať viac než 20 % elektrických vozidiel. V súčasnosti dosahujú 6-percentný podiel.