Kia EV6 prichádza s kožou na trh. Nedávno sme informovali o jej dizajnovom stvárnení, ktoré má ovplyvniť celú automobilku na najbližšie roky. Teraz však vieme to, čo je na tomto aute najzaujímavejšie - aké prinesie jazdné a technické parametre. V prvom rade je prekvapivé, o aké veľké vozidlo vlastne ide. Základné vyhotovenie má dĺžku 4 680 mm, šírku 1 880 mm a výšku 1 550 mm. Rešpekt budí aj rázvor - osi predných a zadných kolies sú od seba vzdialené 2 900 mm. Pre predstavu, model Sportage vyrábaný v Žiline je takmer o 20 centimetrov kratší, 3,5 centimetra užší a iba o 10 centimetrov vyšší. Rázvorom 2 670 mm nemôže elektrickému crossoveru konkurovať ani náhodou.

Kia EV6 (2021).
Zdroj: Kia

Nemožno sa čudovať tomu, že EV6 ponúka priestrannú kabínu i kufor. Tento elektromobil rozhodne nebude nepraktický. Model EV6 ponúka flexibilné usporiadanie interiéru a množstvo úložných priestorov v kabíne, vrátane 520 litrov (VDA) batožinového priestoru, keď sú sedadlá v druhom rade vo vzpriamenej polohe. Ak sa ich operadlá sklopia, úložná kapacita sa zvýši približne na 1 300 litrov. Vozidlo má okrem toho aj predný batožinový priestor, ktorý poskytuje ďalších 52 litrov úložného priestoru pre modely s pohonom dvoch kolies (2WD) a 20 litrov pre modely s pohonom všetkých kolies (AWD).

Jedným z najvýraznejších prvkov nového interiéru je moderná integrovaná zakrivená obrazovka informačno-zábavného systému. Komfortné sedadlá sú štíhle a ľahké a zároveň potiahnuté modernou, vizuálne zaujímavou tkaninou. Materiál je vyrobený z recyklovaných plastov a kvantitou zodpovedá 111 plastovým fľašiam na vodu.

Kia EV6 (2021).
Zdroj: Kia

Zakrivené displeje použité v modeli EV6 majú tenkovrstvové panely, ktoré využívajú novú štruktúru a pokročilú technológiu na zníženie dopadu svetla. Združený prístrojový panel a informačno-zábavný systém sú spojené, ako keby boli obalené okolo jedného tela zosilneným sklom. Toto usporiadanie sa tiahne od volantu až do stredu vozidla a zobrazuje digitálny združený prístrojový panel pred vodičom a informačno-zábavný systém nad stredovou konzolou. EV6 je vybavený aj head-up displejom s rozšírenou realitou (AR), ktorý premieta informácie o jazde na čelné sklo v zornom poli vodiča. Systém zobrazuje upozornenia pokročilého asistenčného systému, údaje o rýchlosti vozidla a podrobné navigačné pokyny.

K dispozícii je aj výkonný audiosystém s priestorovým zvukom Meridian® so sústavou 14 reproduktorov. Audiosystém navrhli odborníci zo spoločnosti Meridian, priekopníka v oblasti zvukových technológií a obsahuje viacero technológií digitálneho spracovania zvuku (DSP) z vlastnej vývojovej dielne tejto britskej značky. Sústava reproduktorov ponúka novú funkciu aktívneho zvukového dizajnu ASD od spoločnosti Kia, ktorá poskytuje vodičom zvukovú spätnú väzbu o rýchlosti, ktorou sa pohybuje vozidlo, a ovláda sa prostredníctvom používateľského rozhrania. Samozrejmosťou je aj fakt, že Kia pri tvorbe EV6 myslela na bezpečnosť.

Kia EV6 (2021).
Zdroj: Kia

Asistenčný systém pre jazdu po diaľnici HDA 2 pomáha udržiavať nastavenú vzdialenosť a rýchlosť od vozidla vpredu pri jazde po diaľnici a zároveň udržiava vozidlo uprostred jazdného pruhu, a to aj pri prejazde zákrutami. V prípade, že susedné vozidlo ide v príliš tesnej blízkosti, systém HDA 2 upraví dráhu vozidla EV6 tak, aby zabránil možnému riziku zrážky. Pokiaľ má vodič ruky na volante a vozidlo ide rýchlosťou nad určitou hranicou, použitím smerových svetiel sa vozidlo presunie do príslušného jazdného pruhu. Diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA) pomáha na diaľku zaparkovať vozidlo alebo vyjsť z parkovacieho miesta, pričom vodič sa nenachádza vo vozidle EV6 a obsluhuje ho zvonka.

Systém bezpečného vystupovania z vozidla (SEA) pomáha cestujúcim pri vystupovaní z vozidla EV6 vyhnúť sa zrážke s iným vozidlom prichádzajúcim zozadu. Keď cestujúci otvorí dvere, aby po zastavení vozidla vystúpil, systém ho upozorní, ak zaznamená, že sa zozadu blíži iné vozidlo. Systém SEA tiež zabezpečuje, aby zadné dvere zostali zatvorené, pomocou elektronickej detskej poistky. Asistent sledovania jazdného pruhu (LFA) pomáha udržiavať vozidlo v strede jazdného pruhu. Počas jazdy je možné funkciu LFA zapnúť a vypnúť stlačením tlačidla.