Novinky Kia Niro vs Hyundai Ioniq: Rovnaká technika, iný výsledok

2.12. 2016 11:00 Hyundai Ioniq .

Kia Niro aj Hyubdai Ioniq sa podrobili crash testom s metodikou Euro NCAP. Napriek tomu, že ide o technicky o príbuzné modely ich výsledky sú rozdielne.

Hyundai Ioniq

 
Kia Niro vs Hyundai Ioniq: Rovnaká technika, iný výsledok
 Celkové hodnotenie Hyundai Ioniq

Kórejský hybrid si odnáša päťhviezdičkové hodnotenie. Ochrana posádky je síce na veľmi vysokej úrovni, pri čelnom náraze s plným prekrytím však hrozí vyššie riziko poranenia pre pasažierov na zadných sedadlách. Hrozí im totiž podšmyknutie popod bezpečnostné pásy. Z hľadiska ochrany chodcov je kritike podrobený predný „A" stĺpik, ktorý je podľa technikov príliš tvrdý. Na druhej strane je to práve tento stĺpik, ktorý sa podieľa na bezpečnosti posádky pri prevrátení auta. Navyše sa pri testoch osvedčil aj brzdový asistent.

Kia Niro

 
Kia Niro vs Hyundai Ioniq: Rovnaká technika, iný výsledok
 Celkové hodnotenie Kie Niro s bezpečnostným paketom Euro NCAP

Na počudovanie nedosiahla Kia Niro identické hodnotenie, získala iba štyri hviezdičky. Ak si však zákazník objedná bezpečnostný paket Euro NCAP v hodnote 1150 eur, hodnotenie sa zmení na päťhviezdičkové. Pri čelnom náraze poskytuje aj štandardný model vynikajúcu ochranu pre pasažierov a to aj v prípade ich rozličnej výške a váhe. Pri plnom prekrytí auta a čelnom náraze chráni pasažierov vpredu veľmi dobre, na zadných sedadlách hrozí poranenie vrchnej časti tela aj podkĺznutie pod bezpečnostný pás.

Pri bočných nárazoch získala Kia plný počet bodov, telá pasažierov sú chránené veľmi dobre. Takisto pri náraze zozadu je krčná chrbtica predných pasažierov vďaka aktívnym opierkam hlavy chránená veľmi dobre, vzadu je ochrana hláv cestujúcich iba priemerná. Aktívne opierky sú súčasťou bezpenčnostného balíka Euro NCAP. Celkové hodnotenia oboch modelov nájdete v priloženej tabuľke. V žltom štvorci je hodnotenie pasažierov, v modrom ochrana detí, v zelenom sa nachádza ochrana chodcov a fialový štvorec ozančuje hodnotenie asistenčných systémov.

Video

Diskusia