ikona

Novinky Kia KX5: Sportage po plastickej operácii

Foto: Kia

26.3. 11:46 Populárne kompaktné SUV prešlo pre Čínu veľkými zmenami, ktoré zasiahli karosériu i interiér. Dostupné bude s dvomi benzínovými motormi.

V európskych končinách používa Kia na pokrstenie svojich produktov klasické slová. Niektoré majú umelý pôvod, iné názvy sú prevzaté z čohosi iného. Na ázijskom kontinente však automobilka siaha zväčša po kódoch zložených z čísel a písmen. Najnovším príkladom tohto systému je typ KX5, ktorý debutoval v týchto dňoch so zameraním na čínskych zákazníkov.

Čínsky model dostal celkom inú prednú časť
Čínsky model dostal celkom inú prednú časť
Zdroj: Kia

Pomenovanie tohto vozidla nič nenaznačuje, jeho silueta však áno. Nejde totiž o neznáme vozidlo. V podstate je to Sportage po plastickej operácii, ktorá zasiahla oba konce karosérie. Kórejská firma prepracovala nárazníky, vymenila kapotu i piate dvere, všetky svetlá i masku chladiča.

Predná časť prešla kompletnou premenou. Tvár s vysoko posadenými zahnutými svetlometmi a samostatnou maskou chladiča sa zmenila na konvenčnejšie usporiadanie s LED modulmi tvoriacimi „krídla“ frontálneho grilu, pričom ich súčasťou sú zaujímavé smerovky. Aj nárazník je trochu jednoduchší. Zadok prešiel jemnejšou úpravou, prepojené diódové svetlá lemované pochrómovaným pásom sa však od originálu jasne odlišujú.

Kórejská firma vymenila aj celú palubnú dosku
Kórejská firma vymenila aj celú palubnú dosku
Zdroj: Kia

Interiér býva pri takýchto regionálnych produktoch často úplne nedotknutý, v tomto prípade to však neplatí. Aj vo vnútri došlo k početným zásahom. Základná architektúra sa síce nezmenila a napríklad sedadlá či panely dverí sú stopercentne zachované, no vzhľad kabíny ovplyvnila celkom nová palubná doska. Odlišná je najmä jej centrálna časť.

Sportage známy z našich ciest má vstavaný displej infotainmentu lemovaný výduchmi ventilácie, Kia KX5 však využíva trendový štýl so samostatne stojacou obrazovkou. Ďalšia tvorí prístrojový panel. Upravené je tiež ovládanie klimatizácie, ide o celistvú dotykovú plochu. Vybavenie vozidla určeného pre Čínu viac-menej kopíruje európsky model.

Z tohto uhla je podobnosť medzi dvojicou zjavná
Z tohto uhla je podobnosť medzi dvojicou zjavná
Zdroj: Kia

Pod kapotou SUV sa objaví dvojica benzínových motorov. Dostupnejší má byť atmosférický dvojliter dosahujúci výkon 121 kW (165 k), ktorý sa spája so šesťstupňovým automatom. Alternatívou je prepĺňaný agregát 1.6 T-GDI párovaný s dvojspojkou so siedmimi stupňami. Výroba modelu KX5 bude prebiehať pod taktovkou podniku Dongfeng Yueda Kia, začať sa má už onedlho.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia