Interiér a bezpečnosť

Interiér faceliftovaných automobilov sa od dosluhujúcej verzie zásadne líšiť nebude, predsa však prinesie niekoľko nových detailov, napríklad rôzne prešívania a drobnosti z pohľadu výberu materiálovej skladby kabíny. Inak sa tu možno tešiť na prítomnosť 12,3 palcovú virtuálnu prístrojovku či 10,25 palcový centrálny displej s graficky prepracovaným infotainmentom.

Rodina Kia Ceed a Proceed po facelifte.
Zdroj: Kia

Ceed aj naďalej ponúkne možnosť prítomnosti audiosústavy JBL, vyhrievaných a odvetrávaných sedadiel, ale napríklad aj vyhrievaného volantu či bezkľúčového otvárania a štartovania. Technologický upgrade omladeného modelu sa prejavil najmä na pokročilej bezpečnosti vozidla.

Vylepšené boli bezpečnostné prvky, ako napríklad doterajší systém upozornenia na objekty v mŕtvom uhle, ktorý teraz nahradila technológia aktívneho predchádzania nehodám. Ak v prípade použitia smerového svetla, ktorým vodič signalizuje zmenu jazdného pruhu, existuje riziko zrážky s vozidlom vzadu, vodiča na to upozorní nová asistenčná funkcia na predchádzanie zrážkam v mŕtvom uhle (BCA). Ak riziko zrážky aj po upozornení stúpne, systém BCA začne aktívne ovládať vozidlo, aby hroziacej zrážke zabránil.

Rodina Kia Ceed a Proceed po facelifte.
Zdroj: Kia

Systém sledovania pozornosti vodiča (DAW+) je v aktualizácii doplnený o technológiu upozornenia na rozbeh vozidla vpredu. Vodiča pomocou vizuálneho upozornenia na obrazovke informuje o tom, že vozidlo pred ním sa rozbieha, napríklad na semafore alebo pri jazde v pomalej premávke.

Medzi ďalšie funkcie ADAS, ktoré sú v modelovom rade Ceed naďalej v ponuke, patrí asistenčný systém na predchádzanie čelným zrážkam (FCA), ktorý je schopný detekcie nielen vozidiel a chodcov, ale aj cyklistov, ďalej asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, funkcia inteligentného upozornenia na rýchlostné obmedzenia, manuálny asistent sledovania povolenej rýchlosti a asistent diaľkových svetiel.

Rodina Kia Ceed a Proceed po facelifte.
Zdroj: Kia

K najnovším vylepšeniam modelového radu Ceed boli pridané aj technológie ADAS, ktoré poskytujú vodičovi pohodlie. Jednou z nich je napríklad nový asistent jazdy na diaľnici (HDA) s inteligentným tempomatom s podporou navigácie (NSCC) na automatické prispôsobenie rýchlosti vozidla pri prejazde zákrutou na diaľnici, ako aj pri prechode cez nájazdové a výjazdové rampy.

Asistenta sledovania jazdného pruhu (LFA) je teraz možné aktivovať nezávisle od inteligentného tempomatu (SCC), vďaka ktorému môže spoločnosť Kia ponúkať systém LFA aj na verziách s manuálnou prevodovkou. V predchádzajúcich modeloch sa tempomat SCC deaktivoval zošliapnutím brzdového pedála a následne sa deaktivoval aj systém LFA. V novej konfigurácii je možné používať systém LFA častejšie a v rôznych jazdných situáciách, kde nemusí byť potrebný tempomat.

Rodina Kia Ceed a Proceed po facelifte.
Zdroj: Kia

Vylepšené sú aj parkovacie manévre v podobe pridaného zadného monitora (RVM) s prepínačom na zobrazenie záberu zadnej kamery na dverách batožinového priestoru a asistenta na predchádzanie nárazom zozadu (RCCA). Systém RVM pri cúvaní do parkovacieho priestoru zobrazuje obraz priestoru, aby vodičovi pomohol pri parkovaní. Táto funkcia je teraz vylepšená tak, že poskytuje ďalší záber prostredníctvom 1,0-megapixelovej kamery, ak by bolo k vozidlu Ceed potrebné pripevniť príves. 

Okrem toho má systém RVM odteraz aj prepínač, ktorý možno aktivovať počas jazdy, aby vodič prostredníctvom kamery videl, čo sa k nemu môže približovať zozadu. Výstražný systém bezpečného vystupovania z vozidla (SEW) po zaparkovaní vozidla upozorní používateľov, ak sa v prípade otvorených dverí zistí približujúce sa vozidlo.

Rodina Kia Ceed a Proceed po facelifte.
Zdroj: Kia

Systém upozornenia na premávku za vozidlom je inovovaný na asistenčnú technológiu. Asistent na predchádzanie nárazom zozadu (RCCA) zistí, či existuje riziko zrážky s blížiacim sa vozidlom zľava alebo sprava, a upozorní na to vodiča. Ak riziko nárazu pokračuje aj po upozornení, systém RCCA automaticky pomôže s núdzovým brzdením, aby takémuto incidentu zabránil.