Kia Ceed GT a ProCeed

Novinky Kia Ceed GT a ProCeed

14.9. 2018 11:00 V roku 2013 sme videli označenie GT na modeloch cee'd a pro_cee'd po prvýkrát, pravdou však je, že dojem zanechali výborný.

Napriek skromnému objemu týmto športovo-ladeným modelom nechýbala vlastná osobnosť a jazdné vlastnosti boli na veľmi dobrej úrovni. Včera Kia odhalila novú generáciu modelov GT, ktoré naživo mnohí uvidíme až počas autosalónu v Paríži. Ich predstavenie prichádza s odstupom, čakalo sa totiž nielen na novú karosársku verziu ProCeed, no pracovalo sa najmä na dolaďovaní podvozka.

 
Kia Ceed GT a ProCeed
Zdroj: MAGROUND GmbH
Kia Ceed GT, autor: Kia

Podľa Kie sú domovom výkonných hatchbackov predovšetkým prostredia ako vysokorýchlostné diaľnice, alpské cesty plné zákrut, preplnené mestá a na druhú stranu pri troche šťastia aj pekné okresné cesty. Ceed GT a ProCeed GT by mali excelovať všade rovnako a pod vedením Alberta Biermanna sa im to vraj aj podarilo. Vozidlo má síce rovnaký nezávislý podvozok, je však nižší o päť milimetrov, má pevnejšie pružiny vpredu aj vzadu, iné stabilizátory a elektronický stabilizačný systém (ESC) dostal viac slobody a spolupracovníka s menom KVSM (Kia Vehicle Stability Management) a Torque Vectoring - teda obmedzovanie výkonu podľa trakcie.

 
Kia Ceed GT a ProCeed
Zdroj: MAGROUND GmbH
Kia Ceed GT, autor: Kia

Významnou zmenou sú aj väčšie ( 320 mm namiesto 288 miliemetrov) a hrubšie brzdy (o 3 mm), jazdné zážitky ale bude asi skôr rušiť systém s názvom Electronic Sound Generator, teda generátor digitálneho vrčania, ktoré by vás malo presvedčiť o väčšom objeme agregátu. Ten si oproti prvej generácii modelov GT zachoval objem, výkon má 204 koní a krútiaci moment 265 Nm. Presnejšie údaje budú neskôr k dispozícii, modely GT sa ale môžu ešte pochváliť aj odlišnými nárazníkmi, kolesami a decentnými zmenami v interiéri.

 
Kia Ceed GT a ProCeed
Kia Ceed GT, autor: Kia

Spolu so športovo-strihnutým modelom GT ale Kia ukázala prekvapivo aj nový model ProCeed (škoda, že si predsa len niečo nenechali aj do Paríža). Zabudnite na trojdverák, tie vraj nik nechce, každý naopak túži po aute, ktoré výrobca volá Shooting Brake a ten zvyšok škrípe zubami. Ale keďže aj novodobé „Coupé" majú často päticu dverí, asi sa s tým musíme zmieriť.

 
Kia Ceed GT a ProCeed
Kia PrCeed, autor: Kia

Naspäť ku detailom. 594 litrov batožinového priestoru ponúka riadnu porciu navyše oproti hatchbacku, auto je síce o 5 milimetrov dlhšie ako Ceed Sportswagon, strecha je však o 43 milimetrov nižšia. Prirátajte si svetlú výšku nižšiu o 5 milimetrov, rovnaký rázvor a dostanete priestranné, praktické a dokonca aj pekné kombi. Kufor má samozrejme klasický Sportswagon väčší, ten má presne 625 litrov, hlavnou zbraňou ProCeedu bude ale jeho vzhľad.

 
Kia Ceed GT a ProCeed
Kia ProCeed, autor: Kia

A samozrejme, istá exkluzivita. Auto dostane štandardne pneumatiky z modelu GT - Michelin Pilot Sport 4. Ponúkne len prepĺňané agregáty ako 1.0 T-GDi, 1.4 T-GDi, 1.6 litrový naftový agregát Smartstream 136 koní a samozrejme motor z GT: 1.6 T-GDi. Na výber bude manuál alebo 7-stupňová dvojspojková prevodovka. Produkcia začne počas novembra a my dúfame, že sa za volant dostaneme čo najskôr.

Zdroj: andrej ježo
Diskusia  ()

Video

Diskusia