Novinky Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Foto: Dreamstime

22.3. 9:00 Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky autá, s výnimkou rezidentov a MHD.

Emisie oxidov dusíka (NOx) v centre Madridu klesli o 38 percent od konca novembra, keď radnica vylúčila väčšinu vozidiel z územia s rozlohou 472 hektárov. Radnica v Madride spustila 30. novembra 2018 priekopnícky program, ktorého cieľom je znížiť znečistenie ovzdušia a zväčšiť priestor pre chodcov. Merania ukázali, že emisie skleníkov plynov v centre Madridu výrazne klesli po vylúčení premávky s výnimkou vozidiel miestnych obyvateľov a verejnej dopravy.

Konkrétne, emisie oxidov dusíka (oxid dusičitý a oxid dusnatý) v centre Madridu sa znížili o 38 percent v prvom mesiaci realizácie programu, zatiaľ čo emisie oxidu uhličitého (CO2) klesli o 14,2 percenta. Štúdia Technickej univerzity v Madride, ktorá sledovala hustotu dopravy, ako aj typy áut v obmedzenom priestore, dokonca zistila, že emisie sa v decembri znížili aj v celom meste, pričom emisie NOx klesli o deväť percent a CO2 o dve percentá.

Znečistenie ovplyvňujú dva hlavné faktory - emisie plynov a počasie, ktoré môžu buď znečistenie znížiť, pri priaznivých podmienkach (keď vietor a dážď čistia vzduch), alebo ho zhoršiť pri nepriaznivých podmienkach (slnečné dni bez mrakov alebo vetra). Medzi 30. novembrom 2018 a 25. februárom 2019 Madrid zažil 42 dní nepriaznivého počasia, podľa národnej meteorologickej služby Aemet.

„Existujú klimatické faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Ale tie, ktoré dokážeme, ako sú emisie z vozidiel, klesli, čo pomáha znižovať znečistenie v meste,“ vysvetlila Inés Sabanésová, vedúca oddelenia životného prostredia a mobility.„Tieto prísne opatrenia môžu pozitívne ovplyvniť celé mesto,“ dodala.

Kvalita ovzdušia sa tak zlepšila nielen v centre, ale aj v celom meste. Tento pokles bol taký významný, že vykompenzoval aj vplyv zlého počasia na začiatku roka. Verejná doprava v meste sa tiež zlepšila vďaka obmedzeniam, povedala Sabanésová. Dopravný podnik zhustil linky, pridal až 25 000 jázd v centre a celkovo 50 000 v celom meste. Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí cestujú metrom. Hustota dopravy na populárnej Gran Vía a ďalších uliciach v centre klesla o 26 percent.

„Očakávania sa splnili, čísla sú veľmi dobré," zhrnula Sabanésová. Dodala, že miera poklesu emisií je veľmi pozitívnym trendom, ktorý je v súlade s tým, čo požaduje Európska únia. Európska komisia si dala za cieľ zlepiť kvalitu ovzdušia v mestách do roku 2020.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia