Dáva to logiku? Určite áno, pretože všetky informácie o majiteľovi automobilu si policajti v Kazachstane vedia overiť prostredníctvom počítača v rezortnej databáze. Zodpovedajúci dekrét, ktorý umožňuje vodičom úľavu od nosenia dokladov, podpísal od prvého februára prezident Kazachstanu Zhormat Tokayev.

Okrem vodičského oprávnenia a osvedčenia o evidencii vozidla bola zo zoznamu dokumentov potrebných na predloženie policajnej kontrole odstránená aj zodpovednosť za ich absenciu. Je však potrebné poznamenať, že nové normy zákona platia iba pre občanov krajiny a teda neplatia pre všetkých zahraničných vodičov. Pred vykonaním zmien v legislatíve bola za jazdu bez vodičského preukazu či osvedčenia o evidencii pokuta v prepočte vo výške približne 30 eur.

Zdá sa, že Kazachstan je v otázke digitalizácie vodičských preukazov a osvedčení o evidencii vozidla vzdelanejší ako veľká časť európskych štátov. Poľsko ich ale napríklad predbehlo s digitalizáciou ešte v roku 2018 a overenie dokladov posunuli na vyššiu úroveň. Prečo? Od jesene roku 2020 totižto poľskím vodičom stačí mať v telefóne nainštalovanú špeciálnu aplikáciu, ktorá slúži ako náhrada vodičského oprávnenia. Prípadná kontrola prebieha tak, že policajt si jednoducho oskenuje kód z telefónu alebo si vypýta občiansky preukaz a napojí sa priamo do centrálneho registra obyvateľstva. 

Takto zdigitalizovaný proces kontroly zatiaľ v našej krajine nie je, bráni mu v tom platná legislatíva. Aktuálne nemáme podobný systém elektronizácie dokumentov potrebných k vedeniu vozidla. Podľa Slovenskej legislatívy je vodič motorového vozidla pri vedení vozidla povinný nosiť zo sebou platný vodičský preukaz a pri kontrole ho predložiť.