Volkswagen Golf ôsmej generácie.

Novinky Každé auto v EÚ bude čoskoro musieť mať nové povinné asistenčné systémy: Ktoré to budú?

Foto: Volkswagen

30.11. 8:00 Nové autá budú mať ďalšie povinné bezpečnostné systémy už od roku 2022. Ktoré systémy však pribudnú do zoznamu povinnej výbavy automobilu?

Vďaka Európskej únii dnes môžeme v každom novom automobile nájsť airbagy, systém stabilizačnej kontroly či ABS. Po novom sa však tieto povinné systémy rozšíria o ďalšie, ktoré by mali prispieť k nižšej nehodovosti a teda aj k záchrane životov. Nové pravidlá sa budú vzťahovať na osobné automobily, dodávky, autobusy aj nákladné vozidlá homologizované už od mája 2022. O aké asistenčné systémy však pôjde?

Varovanie pri opustení jazdného pruhu

Systém varovania pred vybočením z jazdného pruhu má informovať vodiča o tom, že sa vozidlo nachádza mimo pruhu/vozovky.

Adaptívny tempomat

Tento druh tempomatu sleduje vozidlo pred vami a automaticky, aj pri brzdení či následnom zrýchľovaní, udržuje prednastavený odstup od tohto automobilu.

Pokročilý systém núdzového brzdenia

Pokročilý systém núdzového brzdenia pomáha vodičovi pri predchádzaní nehodám. Spočiatku vydáva varovanie a v prípade nutnosti uskutoční aj vyhýbací manéver. Vodič však môže kedykoľvek prevziať kontrolu nad vozidlom.

Systém sledovania dopravných značiek

Tento systém má sledovať mapy a rozpoznávať dopravné značky o maximálnej povolenej rýchlosti, na základe čoho upozorní šoféra na prekročenie rýchlosti. Systém však sám nebude schopný obmedziť rýchlosť vozidla a šoféri ho budú môcť kedykoľvek vypnúť.

Príprava na systém merania alkoholu v dychu

Tento systém má znemožniť naštartovanie vozidla v prípade, ak obsah alkoholu v krvi vodiča presahuje povolenú hranicu.

Systém sledovania pozornosti šoféra

Systém kontroly pozornosti šoféra dokáže rozoznať kontrolovanú jazdu od tej nekontrolovanej a na základe spôsobu a štýlu jazdy dokáže odhadnúť mieru sústredenia šoféra.

Sledovanie pohybu za vozidlom

Tento systém má upozorniť vodiča v prípade, ak sa za vozidlom nachádza osoba alebo objekt, do ktorého by mohol nabúrať.

Systém s presným meraním tlaku v pneumatikách

Ide o elektronický systém, ktorého funkciou je merať tlak vzduchu v pneumatikách. Systém tak dokáže nahlásiť vodičovi vozidla aktuálne informácie o tlaku v pneumatikách v reálnom čase, čím dokáže pozitívne ovplyvniť spotrebu vozidla.

Čierna skrinka

Čierna skrinka  zaznamenáva údaje o jazde. Má fungovať na podobnom princípe ako tá, ktorá je použitá v lietadlách.

Negatívnym výsledkom týchto systémov môže byť vyššia základná cena vozidiel, ktorá kvôli technologickému pokroku stúpa takmer každým rokom. Napriek tomu sú tieto systémy užitočné a bez pochýb môžu výrazne prispieť k zníženiu nehodovosti a záchrane mnohých životov.

Diskusia  ()

Video

Diskusia