Novinky Kapsule pre Hyperloop navrhujú dizajnéri z BMW

12.5. 2018 20:00 Návrh mal nedávno svoju celosvetovú premiéru v Dubaji a verejnosť tak mala po prvýkrát možnosť prezrieť si reálny prototyp Hyperloopu v životnej veľkosti.

Dizajnérske štúdio BMW Designworks sa spolu so spoločnosťami Virgin Hyperloop One a Road and Transport Authority of Dubai podieľala na návrhu prototypu dizajnu pre Hyperloop kapsulu v Dubaji.

Kapsula na prepravu osôb, ktorá by vďaka elektromagnetickému pohonu mala vo vákuovom tuneli premávať rýchlosťou až 1 080 km/h, teoreticky umožní prepravu z Dubaja do Abú Zabí za 12 minút.

 
Kapsule pre Hyperloop navrhujú dizajnéri z BMW
Zdroj: Fadi Zain
 Virgin Hyperloop One - kapsula pre Dubaj (Foto: BMW)

Spoločnosť Virgin Hyperloop One v súčasnosti rokuje o ďalšej fáze vývoja (Fáza 2) so spoločnosťou RTA s cieľom postaviť celosvetovo prvý prepravný systém Hyperloop na území Spojených arabských emirátov alebo na Strednom východe.

Dizajnérske štúdio BMW navrhovalo samotnú kapsulu. Najväčšou výzvou, s ktorou sa museli popasovať, bolo vytvorenie pohodlného bez okien, ktorý by nepôsobil neosobne a v ktorom musela byť splnená základná požiadavka - cestujúci musia počas celej jazdy sedieť.

Koncepcia tohto dizajnu prichádza hneď s niekoľkými riešeniami - viacsmerovým individuálne ovládaným osvetlením a digitálnymi infotainmentovými displejmi, ktoré spoločne vytvárajú pocit personalizovaného priestoru pre každého pasažiera. Podsvietená je aj podlaha, čo zároveň plní orientačnú a bezpečnostnú funkciu.

Diskusia  ()

Video

Diskusia