ikona

Novinky Juke druhej generácie a nové SUV Alfa Romeo

Foto: Nissan

24.2. 17:09 KLEBETY TÝŽDŇA Bavori postavia elektrickú limuzínu, Ferrari chystá hybridný superšport a Mercedes-Benz zmení interiér triedy S.

Menší brat typu Stelvio a model BMW i7

Alfa Romeo predstaví na ženevskom autosalóne úplne nové vozidlo. Premiéru talianska automobilka potvrdila, identitu debutanta však nespresnila. Podľa zákulisných správ pôjde o kompaktné SUV.  Stáť môže na skrátenej platforme Giorgio, ktorú využíva väčší typ Stelvio. Druhou alternatívou je technický základ koncernového modelu Jeep Renegade. Konkrétne detaily o technike zatiaľ známe nie sú, no šušká sa o plug-on hybride s výkonom 400 konských síl.

Taliani majú mať v budúcnosti až tri rôzne veľké SUV
Taliani majú mať v budúcnosti až tri rôzne veľké SUV
Zdroj: Alfa Romeo

BMW údajne pracuje na luxusnom elektromobile i7, ktorý bude alternatívou ku konvenčnej sedmičke. Pre limuzíny má vyvíjať batérie schopné pojať dostatok energie na normovaný dojazd 600 kilometrov. Budúca vlajková loď divízie BMW i môže prísť už v roku 2022, no pravdepodobný je neskorší termín. Bavor má byť súperom modelu Mercedes-Benz EQS.

Sériový hybrid Ferrari a pick-up Hyundai

Ferrari pracuje na ďalšom vozidle s motorom uprostred, ktoré sa v hierarchii talianskej značky postaví vyššie než súčasný typ 488. Poháňať ho má dvakrát prepĺňaný osemvalec doplnený elektrinou. Pôjde teda o hybrid, na rozdiel od bývalej vlajkovej lode LaFerrari však bude vyrábaný bez obmedzenia série. Debutovať má ešte počas tohto roka. Na ženevskom autosalóne to ale nebude, tam sa asi predstaví nástupca štyri-osem-osmičky.

Dizajn kórejského pick-up má prejsť veľkými zmenami
Dizajn kórejského pick-up má prejsť veľkými zmenami
Zdroj: Hyundai

Hyundai odhalil pred štyrmi rokmi koncept Santa Cruz, z ktorého má vzniknúť sériový produkt. Pick-up môže prevziať technickú platformu z SUV Tucson. Z dizajnového hľadiska je vraj hotový, pričom od štúdie sa má výrazne odlišovať. Jeho uvedenie sa očakáva na budúci rok.

Dostupnejší Koenigsegg a vnútro triedy S

Koenigsegg vraj plánuje dostupnejší model než Regera. Nepôjde však o nič civilné, spadať má do kategórie hyperšportov. Hovorí sa o dvakrát prepĺňanom osemvalci s objemom 2,9 litra a hybridnej asistencii posúvajúcej výkon až na 1 050 koní. Novinka má debutovať na budúci rok, predávať sa má za zhruba milión eur. Nepôjde teda o žiadnu lacnú záležitosť.

Aj v prípade nového modelu má hrať veľkú rolu karbón
Aj v prípade nového modelu má hrať veľkú rolu karbón
Zdroj: Koenigsegg

Mercedes-Benz pracuje na ďalšej generácii triedy S. Jej maskované prototypy už vídať na cestách a najnovšie ponúkli pohľad na evolúciu interiéru. Ten opustí koncepciu dvoch rovnocenných displejov. Namiesto toho použije podstatne väčšiu obrazovku infotainmentu, ktorá bude tvoriť takmer celú centrálnu konzolu. Je pravdepodobné, že S-Klasse prinesie opäť nejaké technologické novinky.

Nástupca typu Juke a plne autonómna Tesla

Nissan má počas tohto roka predstaviť nový Juke. Druhá generácia malého SUV začala nedávno zhadzovať kamufláž a ukázala tak, že základné dizajnové rysy sa nebudú meniť. Vpredu sa objavia delené diódové svetlomety a maska chladiča s motívom písmena V. Koncové svetlá na prototype pripomínali Qashqai. Môže ísť o najväčšiu dizajnovú zmenu, výraznejšie úpravy čakajú interiér a technickú stránku.

Juke sa môže dizajnovo inšpirovať konceptom Gripz
Juke sa môže dizajnovo inšpirovať konceptom Gripz
Zdroj: Nissan

Tesla patrí k priekopníkom na poli samostatne jazdiacich áut, medzi bežne dostupnými systémami je jej Autopilot jedným z najpokročilejších. Napriek svojmu názvu však má obmedzenia. Kalifornská firma v súčasnosti pracuje na skutočne plne autonómnej technológii, realitou sa vraj môže stať už na budúci rok. Tomuto termínu vraj verí Elon Musk. Tesla ale zvykne pri uvádzaní noviniek meškať, takže to treba brať s rezervou.

Informácie uvedené v článku nie sú oficiálne, automobilky ich zatiaľ nepotvrdili.

Použité fotografie sú ilustračné.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia