Keď uprostred júla zostávali posledné hodiny do odhalenia šiestej generácie typu Ford Bronco, jeho najväčší súper Jeep Wrangler debutoval vo forme osemvalcového konceptu Rubicon 392. Realizácia tohto modelu sa vtedy zdala byť viac-menej odklepnutá. Verejnosť nakoniec nečakala dlho, produkčný variant sme spoznali v týchto dňoch.

Americký off-road s motorom V8 ide teda do sériovej výroby, pričom dostupný má byť výhradne s dvomi pármi bočných dverí. Pod jeho kapotou bude pracovať 6,4-litrový atmosférický agregát Hemi. V prípade štúdie hovoril výrobca o 450 konských silách v imperálnej sústave, čo je po prepočte 336 kW (456 k). Teraz uvádza Jeep číslo 470. Wrangler má teda ešte vyšší výkon, než sa čakalo.

Wrangler využíva známy agregát Hemi s objemom 6,4 litra.
Wrangler využíva známy agregát Hemi s objemom 6,4 litra.
Zdroj: Jeep

Srdce vozidla dosahuje maximum 350 kW (476 k), krútiaci moment vrcholí hodnotou 637 Nm. Štandardne s ním bude spojený osemstupňový automat TorqueFlite. Tento pohonný reťazec rozbehne terénnu ikonu na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 4,5 sekundy. Maximálnu rýchlosť nepoznáme, automobilka ale spomína rovných 13 sekúnd potrebných na štvrťmíľový šprint s pevným štartom.

Nový model disponuje okrem väčších svalov aj lepšou technikou na zdolávanie terénu. Oproti základnému typu Wrangler má zosilnené šasi, o 5 cm väčšiu svetlú výšku, nápravy Dana 44 s elektronicky uzamykateľnými diferenciálmi a tlmiče značky Fox. Štandardné sedemnásťpalcové kolesá sú obuté do pneumatík s priemerom 33 palcov. Okrem nich možno Rubicon 392 spoznať podľa vstupu vzduchu na prednej kapote, ale tiež kvarteta výfukových koncoviek.

Centrálna časť prednej kapoty je zdvihnutá o 40 milimetrov.
Centrálna časť prednej kapoty je zdvihnutá o 40 milimetrov.
Zdroj: Jeep

Karosériu zdrobia číselné označenia a viaceré bronzové detaily. Tento odtieň si našiel svoju cestu aj do interiéru off-roadu, nesie ho kontrastné prešívanie a podpis na operadlách kožených predných sedadiel. Koľko bude stáť usadnutie za volant špičkovej formy typu Wrangler? To sme sa zatiaľ nedozvedeli, na americkom trhu plánuje Jeep spustiť predaj začiatkom budúceho roka. O dostupnosti verzie 392 v ďalších krajinách zatiaľ neprezradil nič.