Novinky Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Foto: Dreamstime

22.5. 10:00 Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich zavedení odložil, podľa ACEA to spory nevyrieši.

Jednostranné zavádzanie dovozných kvót alebo ciel na autá Spojenými štátmi nevyrieši aktuálny obchodný spor medzi Bruselom a Washingtonom, uviedla v pondelok Asociácia európskych výrobcov áut (ACEA).

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň odsunul rozhodnutie, či USA zvýšia clá na dovoz áut a autosúčiastok z EÚ a Japonska o 180 dní. Požaduje však, aby sa zatiaľ Brusel a Tokio dohodli s Washingtonom na dohode, ktorá by obmedzila ich export. Trumpov prístup je založený na analýze, že automobilový import do USA ohrozuje národnú bezpečnosť. ACEA rovnako ako Európska komisia tento argument odmietajú.

Šéf ACEA Erik Jonnaert podporil EK a jej "konštruktívne snahy o riešenie ciel a necolných bariér v transatlantickom obchode s automobilovými tovarmi". Dodal, že "na druhej strane jednostranné dodatočné clá alebo kvóty by jasne porušili pravidlá WTO. Preto sú neprijateľné ako riešenie súčasného sporu."

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia