Zdroj: Nissan

Novinky Je Slovensko pripravené na pohon budúcnosti?

Foto: Nissan

13.2. 2017 16:16 Pomaly, ale isto sa aj na Slovensku predierajú elektromobily na scénu a do povedomia koncových spotrebiteľov. Preto je dôležité vedieť, či sú aj cesty a čerpacie stanice pripravené na budúcnosť v podobe elektrického EKO pohonu.

Podľa zástupcov Zväzu automobilového priemyslu sa minulý rok na Slovensku registrovalo 100-tisíc nových vozidiel, z čoho 169 má elektrický pohon. Oznámili to na tlačovej konferencii v januári tohto roku. Hoci je to malé číslo, nemôže byť zanedbateľné a zároveň sa očakáva prudký nárast záujmu o tento druh ekologického jazdenia, aj vďaka dotačnej schéme spustenej v novembri minulého roku.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Od začiatku roka 2017 zaznamenal zväz až 74 žiadostí o dotáciu, pričom 25 z nich sa týka úžitkových vozidiel. Trend teda naznačuje, že bude potrebné vybudovať kvalitnú a hustú sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku. Momentálne sa tu nachádza viac ako 50 staníc, ktoré sú strategicky rozmiestnené po celom našom území. To znamená, že nie je problém sa na elektromobile pohodlne dostať z Bratislavy až do Košíc. Väčšina staníc je však lokalizovaná na západnom Slovensku.

Zdroj: Kdenabijat.sk
Zdroj: Kdenabijat.sk
Zdroj: Kdenabijat.sk

Na rozvoji infraštruktúry nabíjacích staníc i na motivácii na používanie elektromobilov spolupracujú s miestnymi vládami, podnikmi a ďalšími subjektmi aj automobilové závody, v záujme propagácie ekologickej jazdy a ochrany životného prostredia. Napríklad v spolupráci so spoločnosťou Nissan bolo dosiaľ po celom svete rozmiestnených viac než 13-tisíc rýchlo-nabíjačiek CHAdeMO. V domovskom Japonsku dokonca spoločnosť umožnila prepojenie batérie v modeli Nissan LEAF s obvodom domácnosti v oboch smeroch. Z toho vyplýva, že ho doma možno nielen nabíjať, ale aj používať ako zdroj elektrickej energie pre chod domácnosti v prípade núdze.

Model LEAF bude ťažiť z pozície špičky, ktorú automobilka v odbore elektromobilov reprezentuje. Dodnes bolo na ňom najazdených dokopy 3 miliardy kilometrov, čo je vzdialenosť na Saturn a späť. V reálnej premávke model LEAF zabránil produkcii emisií CO2 v celkovom objeme 497 227 ton. Je to ekvivalent emisií skleníkových plynov vyprodukovaných 52 000 domácnosťami za rok.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Slovensko je síce vybavené dostatočným množstvom nabíjacích staníc a počet elektromobilov stále rastie aj vďaka štátnym dotáciám, ale trendy pokračujú ďalej, inovácie na seba nenechajú čakať. Stále sa bude situácia optimalizovať a súkromný aj verejný sektor bude sledovať a prispôsobovať rozvoj trendom zo zahraničia. Môžeme očakávať len pozitívne správy z oblasti ekologickej jazdy a životného prostredia.

-- inzercia platená --

Zdroj: inzercia

Video

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.