ikona tema

Novinky Jazdené autá, na ktorých nemôžete prerobiť

Foto: AUTO BILD

26.9. 2016 16:00 Možno kúpiť auto a neprerobiť? V niektorých prípadoch áno a vôbec nemusí ísť len o exkluzívne modely. Prinášame vám niekoľko osvedčených tipov na jazdené autá, ktorých cena už len rastie.

Kúpa auta je obvykle jeden z najhorších obchodov aký si možno predstaviť. Výnimkou sú  exkluzívne modely známych značiek, zvlášť z limitovaných edícií, ale aj historické vozidlá. Ich cena neklesá a zväčša dokonca stúpa. Mnohí kupujúci, možno dokonca väčšina, si ich nakoniec zadovážia práve z tohto dôvodu.

foto: AUTO BILD
foto: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Atraktívnou investíciou však môže byť aj na pohľad obyčajné ojazdené auto, vyrobené len pred niekoľkými rokmi. Je až prekvapivé, koľko modelov, ktoré možno vidieť bežne na ulici si dlhodobo drží cenu. Pri niektorých už dokonca ich hodnota rastie pomerne prudko, stačí sa o ne primerane starať.

Opel Calibra

Koniec 80-tych rokov nebol pre značku Opel práve jednoduchý. Ich nové typy, napríklad Vectra síce boli považované za moderné, haprovala však ich kvalita. K tomu treba prirátať povesť kupé Manta, z ktorého si robili posmech, až tak, že o ňom dokonca natočili film. Odrazilo sa to samozrejme na povesti celej značky.

Opel Calibra
Opel Calibra
Zdroj: AUTO BILD

S príchodom nástupcu, pomenovaného Calibra, sa ale všetko začalo meniť k lepšiemu. Opel začal byť vnímaný ako seriózna firma a vďaka tomu pribúdali aj noví zákazníci. Klinovitý dizajn nového kupé nenavrhol nikto iný ako Erhard Schnell, autor elegantného typu GT zo 60-tych rokov. Jeho prioritou bol odpor vzduchu, vďaka čomu dosiahlo jeho nové dielo súčiniteľ 0,26, v tom čase najlepší na svete.

˃˃˃ Kompletný prehľad jazdených áut prinášame v galérii ˂˂˂

Calibra využívala mechaniku typu Vectra, čo sa viditeľne odrazilo aj na jej interiéri. Základnému modelu musel stačiť motor s výkonom 85 kW (115 k), no v roku 1992 pribudla verzia s prepĺňaným agregátom a pohonom všetkých kolies, a tá už ponúkala veľmi slušnú dynamiku. Vďaka zrýchleniu z 0 na 10 km/h pod 7 sekúnd a maximálnou rýchlosťou atakujúcou hodnotu 250 km/h si Calibra vyslúžila titul najrýchlejšieho sériového auta značky Opel v histórii.

Opel Calibra
Opel Calibra
Zdroj: AUTO BILD

Calibra bola dlho vnímaná ako príliš moderné auto na to, aby sa stala klasikou. Dnes je už väčšina z nich zošrotovaných, zničených, alebo sa stali obeťou rôznych viac, či skôr menej podarených úprav. Model 4x4 Turbo, vyrobený v roku 1995, v dobrom stave, mal v roku 2013 cenu 6 900 eur, minulý rok sa vyšplhal na 7 500 eur a dnes už stojí 9 900 eur.

VW Golf Country

Model Country, uvedený v roku 1990, vyrábala rakúska firma Steyr. Jeho základom je štandardný Golf druhej generácie v prevedení CL Syncro, posadený na rebrinovom ráme. Vďaka tomu sa jeho svetlá výška zvýšila o 18 centimetrov. K tomu pribudla tradičná off-roadová výbava s ochrannými prvkami spodnej časti karosérie, predným rámom, či vonku umiestneným rezervným kolesom.

VW Golf Country
VW Golf Country
Zdroj: AUTO BILD

Auto mierilo najmä na milovníkov dobrodružstva či poľovníkov, očakávania však ani zďaleka nenaplnilo. Jedným z problémov bola jednoduchá technika, pneumatiky s tradičným cestným dezénom, či diferenciály bez uzávierok. Problémy mu preto robili čo i len trošku zhoršené adhézne podmienky.

˃˃˃ Jazdenky, ktorých cena už len rastie, nájdete v galérii ˂˂˂

Mizerné vlastnosti auta v teréne sa odrazili aj na hanlivých prezývkach ktoré dostalo ako napríklad Golf na chodúľoch, alebo Kinder Country. Dnes sa mu však už nikto nesmeje, pretože je jasné, že predbehol dobu. Veď ani pri moderných SUV nikoho nezaujímajú ich schopnosti mimo spevnených ciest.

VW Golf Country
VW Golf Country
Zdroj: AUTO BILD

Golf Country je za klasika považovaný už dlhšie, no jeho hodnota stúpa len pomaly. V roku 2013 mal exemplár s rokom výroby 1990 cenu 6 700 eur, pred rokom sa predával za 8 300 eur a dnes už stojí 9 100 eur. O čosi drahšie sú exempláre z 558-kusovej série Chrom-Edition s koženým čalúnením a skladacou strechou. Zohnať niektorý z 50 kusov s motorom z modelu GTI, ktoré boli určené pre zamestnancov, je ale takmer nemožné.

Fiat Multipla

Je exponátom múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku, britský magazín Top Gear ju zasa vyhlásil za „The Ugliest Car in the World“, teda za najškaredšie auto na svete. Multipla očividne vzbudzovala mimoriadne protikladné reakcie už od svojho uvedenia na trh v roku 1999.

Fiat Multipla
Fiat Multipla
Zdroj: AUTO BILD

Nízka línia pontónu ponúka cestujúcim nadštandardne dobrý výhľad. Čo je však ešte dôležitejšie, žiaden van s podobne malým pôdorysom neponúka toľko priestoru ako práve Multipla. V kabíne sa môže usadiť šesť cestujúcich a za nimi zostáva ešte miesto na 430 litrov batožiny. Ak chce niekto naložiť viac, stačí v zlomku sekundy  demontovať len 17 kg vážiace sedadlo.

˃˃˃ Jazdené autá, na ktorých neprerobíte, nájdete v galérii ˂˂˂

V priebehu roku 2004 sa Multipla podrobila faceliftu, ktorý z nej ale spravil pomerne všedné, uniformne vyzerajúce auto. Vyhladená predná časť a hranaté svetlomety s čírym krycím sklom jej mali priniesť viac zákazníkov, než pôvodné nekonvenčné tvary. Exemplárov s originálnou žabacou tvárou sa v Európe predalo asi 200-tisíc kusov. V roku 2010 Fiat výrobu ukončil.

Fiat Multipla
Fiat Multipla
Zdroj: AUTO BILD

Multipla patrí k autám, ktoré možno bez pochýb označiť za budúcich klasikov a dnes je zároveň v zaujímavej kategórii, kedy jej ceny dosiahli dno. Model 1.6 16V, ročník 2004 mal v roku 2013 cenu 5 250 eur, minulý rok klesol na 3 900 a aktuálne ho možno kúpiť za 2 300 eur. Odteraz sa už ale predpokladá, že ceny budú naopak stúpať.

Zaujímajú vás ďalšie autá, pri ktorých sa predpokladá nárast ceny? Pozrite sa na ne vo veľkej galérii.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia