WA 12 archív Tokio - Na archívnej snímke z 31. júla 2019 osobné automobily značky Honda cystvajú v sídle automobilky v Tokiu. Japonská automobilka Honda Motor v piatok 7. februára 2020 uviedla, že jej čistý zisk za 3. štvrťrok 2019 - 2020 klesol o 31 %. Dôvodom bolo zníženie predaja áut vo svete a najmä na domácom trhu v Japonsku. FOTO TASR/AP 
FILE - In this July 31, 2019, file photo, Honda cars are displayed at the automaker's headquarters in Tokyo. Japanese automaker Honda reported Friday
TASR
TASR

Novinky Japonské automobilky predlžujú odstávku, Honda a Nissan prerušia domácu výrobu

Foto: TASR/AP

28.3. 8:00 Aj Toyota vo štvrtok informovala, že predlžuje odstávku svojich severoamerických závodov.

Japonské automobilky Nissan a Honda zastavia na určitý čas v niektorých svojich závodoch v Japonsku výrobu. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá znížila dopyt a zároveň narušila dodávateľské reťazce.

Ako uviedla japonská agentúra Kjódó, druhá najväčšia japonská automobilka Honda zastaví produkciu na dva dni od 16. apríla v závode v prefektúre Saitama, kde vyrába minivany Freed a sedany Accord. Okrem toho od 13. apríla na dva dni preruší výrobu v závode Kumamoto na juhozápade Japonska, ktorý vyrába viacero produktov, medzi nimi aj motocykle.

Na dlhšie obdobie plánuje výrobu odstaviť, prípadne upraviť Nissan, a to v troch svojich domácich závodoch. V závode Točigi odstaví produkciu na 14 dní do 2. mája. Závod produkuje športové autá GT-R a luxusné modely Infiniti. Okrem toho na štyri dni v období medzi 3. aprílom a 1. májom zastaví produkciu v závode Oppama juhozápadne od Tokia, kde vyrába napríklad elektromobily Leaf a kompaktné vozidlá Note.

Navyše, v závode Nissan Motor Kyushu na 21 dní do konca apríla zruší nočné zmeny a 1. mája produkciu odstaví. Závod vyrába napríklad SUV Rogue a minivany Serena.

Honda medzitým informovala, že pre problémy spôsobené pandémiou obmedzuje, prípadne na čas zastavuje produkciu vo viacerých zahraničných závodoch. Odstávka sa týka dvoch závodov v Thajsku, a to do konca apríla. Navyše, vo štvrtok (26. 3.) informovala, že predlžuje odstávku v 10 závodoch, vrátane štyroch na výrobu komponentov v Severnej Amerike. Medzitým sa rozhodla pozastaviť výrobu aj vo svojom jedinom európskom závode v britskom Swindone, a to do 6. apríla. Zatvára aj závody na výrobu áut a motocyklov v Indii.

Aj Toyota vo štvrtok informovala, že predlžuje odstávku svojich severoamerických závodov. Pôvodne ich plánovala mať odstavené do 3. apríla, teraz ich otvorí najskôr 17. apríla.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia