Agentúra Bloomberg informovala o tom, že Jaguar Land Rover (JLR) požiadal americkú Komisiu pre medzinárodný obchod o zablokovanie dovozných práv pre SUV značiek Porsche, Lamborghini, Audi a Volkswagen. Podľa JLR totiž tieto vozidlá využívajú technológiu "Terrain Response", ktorú si pred rokmi dala patentovať práve britská automobilka.

Terrain Response je technológia založená na vyhodnocovaní okolitého terénu a celkových jazdných podmienok, pričom vozidlo na základe získaných dát vie pomôcť šoférovi aj v obtiažnom teréne zvoliť správny jazdný štýl a za pomoci zmeny nastavení podvozka, motora či riadenia sa prispôsobiť daným okolnostiam. Vysvetlené jednoducho - ide o jazdné režimy, ktoré sa týkajú off-roadovej jazdy. Práve túto technológiu údajne podľa JLR skopíroval Volkswagen, čo malo prispieť k jeho obchodnému úspechu.

Sťažnosť britskej automobilky sa údajne týka modelov Porsche Cayenne, Lamborghini Urus či SUV od Audi (Q8, Q7, Q5), ale napríklad aj Audi A6 Allroad a e-tron či Volkswagenu Tiguan. Niektoré z týchto automobilov sa pritom vyrábajú v bratislavskej fabrike skupiny Volkswagen, zablokovanie ich vývozu do USA by sa teda mohlo v istej miere dotknúť aj Slovenska.

Viaceré slovenské weby informujú, že sťažnosť sa má týkať aj modelu Touareg, no Bloomberg o ňom nič nehovorí a je úplne logické, prečo to tak je - od roku 2017 sa Touareg v USA nepredáva, nahradil ho totiž rozmerovo väčší, no cenovo dostupnejší, model Atlas. V správe agentúry Bloomberg sa však nehovorí ani o tomto SUV. V každom prípade, fakt, že by sa prípadné zablokovanie dovozu nijak nedotklo výroby modelu Touareg, je pozitívny. Na výrobe by sa napriek tomu mohol podpísať znížený odbyt modelov Audi Q7 či Q8, ale aj Porsche Cayenne, ktoré už roky opúšťajú bratislavské výrobné linky. Vývoj sporu budeme sledovať.