Automobilka Jaguar Land Rover prerušila v pondelok prevádzku vo výrobnom závode v Nitre. Dôvodom je nedostupnosť polovodičov, čo má vplyv na výrobné plány spoločnosti, potvrdila manažérka pre firemné záležitosti Jaguar Land Rover Slovakia Miroslava Remenárová. Výroba zostane prerušená do 15. októbra.

Podľa slov Remenárovej automobilka v nitrianskom priemyselnom parku rovnako ako ostatní výrobcovia automobilov v súčasnosti zažíva narušenie dodávateľského reťazca v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 vrátane globálnej nedostupnosti polovodičov. „V dôsledku toho výrobné plány upravujeme v jednotlivých závodoch podľa aktuálnej situácie. Zamestnancom z dotknutých prevádzok bude hradená mzda vo výške 80 percent priemernej mzdy,“ skonštatovala Remenárová.

Zamestnanci podporných oddelení alebo tých, ktoré sú potrebné na vykonávanie iných ako priamo výrobných činností, naďalej pracujú, a to buď v závode, alebo vykonávajú prácu z domu. Jaguar Land Rover zamestnáva aktuálne v Nitre takmer 4000 ľudí, najmä z Nitrianskeho kraja.

Problémy s nedostatkom polovodičových súčiastok riešia aj v bratislavskej automobilke Volkswagen Slovakia. Podpísali sa tam na obmedzení výroby SUV vozidiel v minulom aj v tomto týždni. Výroba malých vozidiel pokračuje bez obmedzenia, informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová."Zásobovanie čipmi zostáva naďalej veľmi nestále a situácia napätá. Ďalšie prispôsobovanie výroby preto nie je vylúčené,“ dodala Kovarovič Makayová. "V závislosti od nového stavu v zásobovaní dielmi urobí Volkswagen Slovakia všetko pre to, aby produkciu do konca roka v čo najväčšej možnej miere dohnal,“ dodala.

Výrazný výpadok kapacít na výrobu polovodičov spôsobili celosvetovo v mnohých odvetviach nedostatky v produkcii. V dôsledku rastúceho dopytu po elektronike na jednej strane, ako aj na základe vysokého dopytu na trhu s automobilmi, prichádza naďalej k nedostatkom v zásobovaní automobilového priemyslu. Okrem slovenských fabrík už skôr oznámila výrazné obmedzenie výroby aj česká automobilka Škoda Auto.