ikona

Novinky Italdesign DaVinci: Elektrina i osemvalec

Foto: Italdesign

11.3. 15:40 Renomovaná talianska spoločnosť ukázala takmer päťmetrové kupé s krídlovými dverami, môže mať dva druhy pohonu.

Na ženevskom autosalóne debutovalo terénne elektrické kupé Kangaroo, ktoré navrhol svetoznámy Giorgetto Giugiaro spolu so synom v rodinnej firme GFG Style. Na výstavisku však nechýbalo ani jeho bývalé štúdio Italdesign spadajúce pod koncern Volskwagen. Predviedlo tam koncept, ktorý pomenovalo pod jednom z najslávnejších vynálezcov všetkých čias.

Taliani dali svojmu kupé triedy GT agresívnu tvár
Taliani dali svojmu kupé triedy GT agresívnu tvár
Zdroj: Italdesign

V stánku talianskeho dizajnového domu debutovalo kupé DaVinci, ktoré zaujalo svojím vzhľadom. V prvom rade za to môžu dvere. Sú síce len dve, no majú netradične štedré rozmery a spolu s časťou strechy i spätnými zrkadlami sa vyklápajú nahor. No nejde o jediný zaujímavý prvok. Vozidlo má aj agresívnu prednú časť, aerodynamicky tvarované kolesá a moderné LED svetlá.

Z ostrých tvarov sála športová nátura, ale nejde o žiadne drsné náradie. Štúdia spadá do kategórie GT. Interiér je štvormiestny, pričom mohutné dvere zabezpečujú pohodlný prístup aj dozadu. Kokpit čalúnený prevažne Alcantarou má minimalistické tvary. Obsahuje viacero displejov a nejde len o prístrojový panel. Veľká obrazovka je aj na centrálnej konzole. Ďalšiu nájdeme pred spolujazdcom, zaujímavo pôsobí podsvietené ovládanie klimatizácie zapustené do palubnej dosky.

Asi najzaujímavejšie je tu ovládanie klimatizácie
Asi najzaujímavejšie je tu ovládanie klimatizácie
Zdroj: Italdesign

Interiér je pomerne priestranný, keďže z hľadiska rozmerov je DaVinci slušný kus auta. Svojou dĺžkou 4 981 mm len tesne podlieza päťmetrovú hranicu. Vyniká šírkou 2 124 mm, kým výška dosahuje pomerne štandardných 1 392 mm. Rázvor osí náprav meria presne 2,9 metra.

O technickej stránke nevieme nič konkrétne. Italdesign uvádza, že kupé DaVinci vzniklo prioritne pre implementáciu elektrického pohonu. Ten však nie je jedinou možnosťou. Firma taktiež spomína možnosť prispôsobenia na štvorlitrový motor V8, ktorý by poháňal všetky kolesá. Teoreticky je teda na výber elektrina i osemvalec.

Krídlové dvere sa otvárajú spolu s časťou strechy
Krídlové dvere sa otvárajú spolu s časťou strechy
Zdroj: Italdesign

Podľa renomovanej dizajnérskej spoločnosti je automobil pripravený na vstup do produkcie s minimálnymi zmenami. Napasovaný vraj môže byť pre rôzne platformy a viaceré značky, čo znie sľubne. Dostane sa vďaka tomu veľké kupé do výroby? Odpoveď zatiaľ nepoznáme, no niektorá automobilka by sa atraktívneho auta mohla chytiť. Najmä tie spadajúce pod koncern VW.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia