ikona

Novinky Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Foto: Infiniti

20.1. 7:30 Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti na prebiehajúcom autosalóne v Detroite predstavilo naživo svoj koncept QX Inspiration. Jeho názov napovedá, že bude zdrojom nápadov nielen pre dizajnové smerovanie budúcich vozidiel tejto značky. Automobilka sa netají tým, že chce nasadnúť do rozbehnutého vlaku menom elektrifikácia. Koncept bezemisného SUV má teda dláždiť cestu plne elektrickým vozidlám Infiniti.

Japonská značka dala svojej štúdii nápadne futuristické línie
Japonská značka dala svojej štúdii nápadne futuristické línie
Zdroj: Infiniti

Do hlavných úloh obsadí QX-ko vysoký výkon a postačujúci dojazd. Tie slúžia ako predzvesť celému spektru segmentov, prvým však zrejme bude populárne SUV. Faktom ostáva, že optimálna kombinácia nadpriemernej dynamiky a vysokého akčného rádiusu bude pre športovo-úžitkový elektromobil tvrdým orieškom. Konkrétne technické detaily nového pohonu si prémiová značka Nissanu necháva zatiaľ pre seba. Prezradila však, že spoločným menovateľom pre pripravované elektrické modely bude nová architektúra.

Exteriér a interiér futuristického SUV sa nesie v znamení snúbenia prístupov „Ma“ a „Omotenashi“. Prvý menovaný znamená vo voľnom preklade prázdny priestor plný možností a jeho filozofiou je vytvoriť medzi líniami pocit očakávania. Vystihujú ho napríklad zadné dvere otvárajúce sa proti smeru jazdy. Rovnako ako tie predné sú ovládané elektricky, čo trochu pripomína značku Rolls-Royce.

Druhé spomínané slovo má vyjadrovať japonskú pohostinnosť. Tento prístup je reflektovaný v ručne vyhotovenom interiéri, pri ktorého tvorbe boli využité tradičné postupy. Zaujímavosťou je mozaiková podlaha, či časť stredového panela vyhotoveného z mramoru. Identické vyhotovenie si v sériovej výrobe môžeme len ťažko predstaviť, keďže by vystrelilo cenu neúnosne vysoko. No niektoré dizajnové detaily sa asi dostanú aj do výroby.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia