Kórejská skupina Hyundai Motor si je vedomá faktu, že bez ohľadu na to, aké atraktívne a technologicky vyspelé elektromobily vyrobí, bez funkčnej infraštruktúry dopyt po týchto vozidlách neprevýši očakávania. Z tohto dôvodu sa rozhodli spustiť vlastnú sieť nabíjacích staníc, ktorú vytvoria pod názvom e-Pit.

Jeho implementácia sa spočiatku začne v Južnej Kórei, odkiaľ sa rozšíri neskôr aj na zvyšné trhy. Väčšina výrobcov dnes ponúka skutočne dobré elektromobily, ktoré majú dostatočný dojazd aj na dlhšie vzdialenosti. Achillova päta každého z nich ale spočíva v rýchlosti nabíjania, ktorá je pre bežné používanie elektromobilu nevyhnutná.

Sieť nabíjacích staníc e-Pit od Hyundai
Zdroj: Hyundai

V súčasnosti už existujú na svete infraštruktúry "tretích" strán, ktoré neustále budujú svoje nabíjacie stanice. Dobrý príkladom je napríklad Ionity, ktorú založili skupiny BMW Group, Daimler, Ford a Volkswagen. Do tejto skupiny bola značka Hyundai začlenená v novembri 2020. Potom tu máme Teslu, ktorá dokázala, že s ich elektrickými produktami sa dá cestovať takmer kamkoľvek bez obmedzení.

V tejto súvislosti sa spoločnosť Hyundai Motor Group rozhodla vytvoriť vlastnú sieť rýchlonabíjacích staníc pod názvom e-Pit. Kórejčania chceli vyzdvihnúť dizajn staníc, ktorý je podľa nich inšpirovaný boxom Formuly 1, kam autá dorazia na výmenu kolies a doplnenie paliva.

Toto jednoduché dizajnové riešenie navyše získalo prestížne ocenenie Gold Award 2021, ktoré sa udeľuje na podujatiach iF Design Award. Skupina sa odvoláva na analógiu medzi tým, čo znamená dobiť auto efektívne a rýchlo, tak ako to robia mechanici s formulou v boxoch uprostred závodu.

V každej stanici budú namontované rýchle nabíjačky schopné zvládnuť napätie až 800 V, čo umožní doplniť 80 % kapacity batérie behom 20 minút. Druhou zaujímavou možnosťou bude ultrarýchle 5-minútové dobitie, ktoré vám pridá dojazd 100 km. Toto časové rozpätie už sa pomaly blíži k plneniu klasickej palivovej nádrže na čerpacej stanici.

Sieť nabíjacích staníc e-Pit od Hyundai
Zdroj: Hyundai

Okrem nabíjacej služby sa stanice Hyundai môžu pochváliť špičkovou technológiou, ktorá uľahčí proces nabíjania. Okrem systému Plug & Charge sa bude na zaistenie bezpečnosti využívať niekoľko metód autentifikácie používateľských účtov, ktorých cieľom je zníženie času stráveného na nabíjačke.

Platbu bude možné uskutočniť prostredníctvom aplikácie v mobile, ktorá bude mať na starosti odblokovanie nabíjačky a zasielanie šifrovaných údajov do zberného strediska. Týmto spôsobom sa stane jedinou potrebnou funkciou vodiča zapojenie zásuvky do auta.

Protagonistami uvedenia tejto novej nabíjacej stanice na trh boli dva z najočakávanejších elektrických automobilov súčasnosti, Ioniq 5Kia EV6, ktoré sa vyrábajú na novej platforme E-GMP. Mesiac po ich premiére sa stretli na jednom mieste, aby zhmotnili imidž značiek v panoráme elektrickej mobility.