ikona

Novinky Hyundai Kona: Na scénu prichádza hybrid

Foto: Hyundai

4.6. 14:31 Nová verzia malého kórejského SUV využíva rovnaké komponenty ako modelky Ioniq a Niro, v predaji sa objaví ešte do konca roka.

Pred tromi rokmi prišiel Hyundai Ioniq s inovatívnou ponukou troch druhov elektrifikovaných pohonov. Modelový rad obsahujúci klasický hybrid, jeho plug-in odrodu i variant spoliehajúci sa čisto na akumulátor neskôr zrkadlovo prevzal pokrvný brat kórejského liftbacku, technicky spriaznený crossover Kia Niro. Obdobný výber onedlho ponúkne ďalší člen koncernového portfólia.

Do portfólia značky pribudol ďalší hybridný model
Do portfólia značky pribudol ďalší hybridný model
Zdroj: Hyundai

Na scénu teraz prichádza model Kona Hybrid. Ten neskôr doplní model PHEV, ktorý aktuálne prechádza testovacou fázou a jeho uvedenie je len otázkou času. Malé SUV s výrazným imidžom sa pritom už okrem benzínových a naftových verzií vyrába aj ako elektromobil.

Nová verzia vozidla nepripomína typy Ioniq a Niro iba ponukou viacerých alternatívnych techník, ale aj samotnými vnútornosťami. Kona Hybrid totiž väčšinu komponentov priamo prevzal od svojich súrodencov. Pod kapotou má nezmenený 1,6-litrový atmosférický štvorvalec spaľujúci benzín v Atkinsonovom cykle a elektromotor integrovaný do dvojspojkovej prevodovky so šiestimi stupňami, zhodná je tiež použitá batéria. Ponúka celkovú kapacitu 1,56 kWh.

Okrem označenia má hybrid aj špecifické disky kolies
Okrem označenia má hybrid aj špecifické disky kolies
Zdroj: Hyundai

Spaľovací agregát dosahuje najvyšší výkon 77 kW (105 k) a krútiaci moment 147 Nm, kým elektromotor dosahuje parametre 32 kW (43 k) a 170 Nm. Pre celý zmiešaný systém uvádza kórejská automobilka hodnoty 104 kW (141 k) a 265 Nm. Dynamické údaje automobilka neprezradila, no možno rátať s podobnými číslami ako má Niro (akcelerácia 0-100 km/h za 11,5 sekundy a maximálka 162 km/h).

Rukopis príbuzných nesie aj interiér vozidla. Hybridný model totiž dostal do vienka najnovší multimediálny systém s 10,25-palcovou obrazovkou, ktorý nateraz v klasických verziách typu Kona nezoženiete. Jeho súčasťou je pokročilé hlasové ovládanie i rozhranie Blue Link umožňujúce okrem iného odomykanie a zamykanie prostredníctvom smartfónu. Samozrejmosťou je špecifický prístrojový panel odrážajúci typ pohonu, rovnako ako bohaté bezpečnostné vybavenie.

V interiéri sa objavil najnovší multimediálny systém
V interiéri sa objavil najnovší multimediálny systém
Zdroj: Hyundai

Navonok možno novinku spoznať nielen podľa označenia na piatych dverách, ale aj na základe špecifických diskov kolies s priemerom 16 alebo 18 palcov. Kona Hybrid navyše prichádza v doposiaľ neponúkanej modrej farbe Blue Lagoon. Na slovenskom trhu spustí Hyundai predaj tohto SUV v poslednom štvrťroku, cenu zatiaľ tuzemský importér neprezradil.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia