ikona

Novinky Hyundai Ioniq: Viac podrobností o facelifte

Foto: Hyundai

7.5. 11:49 Okrem exteriérového dizajnu menila kórejská automobilka aj palubnú dosku, elektrický model je o niečo silnejší a ponúkne dlhší dojazd.

V druhej polovici januára Hyundai vypustil prvé informácie týkajúce sa modernizácie modelového radu Ioniq. Liftback dostupný s tromi verziami elektrifikovanej techniky vtedy ukázal v hybridných verziách, teraz prezradil o facelifte viac podrobností zahŕňajúcich aj detaily o rýdzo elektrickom kúsku. A dozvedeli sme sa tiež dátum uvedenia do Európy.

Dvojicu omladených hybridov dopĺňa aj elektrický variant
Dvojicu omladených hybridov dopĺňa aj elektrický variant
Zdroj: Hyundai

Elektromobil dizajnovými zmenami neprekvapuje. Úpravami LED svetiel či nárazníkov na oboch koncoch karosérie kopíruje súrodencov, výraznou zmenou prešla aj náhrada za masku chladiča. Jej pôvodné hladké tvary sú minulosťou. Dizajnéri namiesto toho použili rovnaký rám grilu ako pri ostatných modeloch, akurát jeho výplň je odlišná. Na rozdiel od minulosti obsahuje trojrozmerný vzor. Ioniq Electric jazdí rovnako ako plug-in model na špecifických 16-palcových diskoch kolies, konvenčný hybrid ponúkne na výber 15 alebo 17 palcové ráfiky.

Rovnako ako doteraz disponuje interiér elektrického modelu tlačidlovým ovládaním prevodovky, ktoré je hlavnou odlišnosťou oproti hybridom. Špecifické prístroje či rozhrania infotainmentu sú samozrejmosťou. Zmodernizovaný model nás na prvej fotografii zaujal najmä prepracovaným panelom klimatizácie s dotykovým ovládaním nadväzujúcim na 10,25-palcovú obrazovku multimediálneho systému, no v skutočnosti je nová celá palubná doska. Má hranatejšie tvary a horizontálny dekor opticky prepájajúci odlišné výduchy ventilácie.

Všetky tri modely dostali prepracovanú palubnú dosku
Všetky tri modely dostali prepracovanú palubnú dosku
Zdroj: Hyundai

Spolu s väčším displejom prichádzajú na palubu aj moderné technológie, medzi ktorými nechýba bezpečnostný balík SmartSense, dopravné informácie, núdzová asistencia eCall ani súbor on-line služieb Blue Link. Ten umožňuje prostredníctvom smartfónu ovládať klimatizáciu, proces nabíjania i zámky dverí alebo vozidlo lokalizovať pomocou svetiel a klaksónu.

Zásadnou novinkou je použitie väčšej batérie. Jej kapacita vzrástla o viac než jednu tretinu, akumulátor teraz dokáže pojať 38,3 kWh. Podľa interných testov na základe normy WLTP by to malo postačovať na prejdenie 294 kilometrov bez potreby načerpania energie. Na palubu okrem toho prišla silnejšia nabíjačka, vďaka ktorej je na 100 kW stanici možné dobiť 80% batérie v priebehu 54 minút.

Hybridné exempláre sa väčším úpravám techniky vyhli
Hybridné exempláre sa väčším úpravám techniky vyhli
Zdroj: Hyundai

Elektromotor má síce naďalej vrchol krútiaceho momentu 295 Nm, no maximálny výkon stúpol z pôvodných 88 kW (120 k) na 100 kW (136 k). K vplyvu na akceleráciu sa kórejská automobilka zatiaľ nevyjadrila. Maximálna rýchlosť sa nezmenila, naďalej je obmedzená na 165 km/h. Konštruktéri však zasiahli do systému rekuperácie. Umožnili vozidlo ovládať len pomocou jedného pedála, ako to už poznáme z niektorých ďalších elektromobilov.

Hybridné verzie zostali v základných technických parametroch nezmenené. Do obchodov prídu už onedlho, Hyundai avizuje júlový štart predaja. Elektromobil bude nasledovať v septembri. V jeho prípade môže dôjsť k zvýšeniu cenu, inak zásadné úpravy čísel nečakáme.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia