Novinky Hyundai: Ak USA zavedú clá na autá, možno tam prepustíme 20-tisíc ľudí

14.7. 2018 19:00 Odborári z juhokórejskej automobilky Hyundai Motor Co.

Ak prezident Donald Trump uvalí 25-percentné clo na autá, poškodí to predaj áut Hyundai v USA a ohrozí približne 20 tis. pracovných miest v závode v Alabame.

varovali, že príliš vysoké clá na autá, o ktorých uvažuje Washington, by mohli viesť k strate desaťtisícov pracovných miest v USA. Odborový zväz automobilky vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok uviedol, že ak prezident Donald Trump uvalí 25-percentné clo na autá, poškodí to predaj áut Hyundai v USA a ohrozí približne 20 tisíc pracovných miest v závode v Alabame.

 
Hyundai: Ak USA zavedú clá na autá, možno tam prepustíme 20-tisíc ľudí
 Ak Hyundai zavrie fabriku v Alabame, o prácu príde 20-tisíc Američanov. (Foto: Hyundai)

Odborový zväz uviedol, že jeho zmluva s firmou Hyundai Motor prikazuje, že v prípade nevyhnutnej reštrukturalizácie spoločnosť uzavrie najprv zahraničné závody. "Ak by sa juhokórejský export áut do USA zablokoval a poškodilo by to predaj, americký závod v Alabame, ktorý vyrába od roku 2005, by mohol byť prvý, ktorý sa zavrie, čo by pre zhruba 20 tis. amerických pracovníkov znamenalo riziko straty zamestnania," konštatuje vyhlásenie.

Americké ministerstvo obchodu prešetruje, či import áut predstavuje také ohrozenie národnej bezpečnosti, ktoré by odôvodnilo zavedenie ciel. Hoci existujú názory, že hrozba zavedenia ciel na autá je vyjednávacím manévrom, zároveň existujú obavy, že Trumpova administratíva by mohla túto hrozbu zrealizovať, ako to urobila v obchode s Čínou.

Zdroj: sita  
Diskusia  ()

Video

Diskusia