Humble Motors je severoamerický startup so sídlom v Kalifornii, ktorý chce získať čestné miesto v oblasti elektrifikácie. Jeho prvý návrh sa volá One a zobrazuje prvé solárne SUV na svete. Zatiaľ ide o prototyp, ktorý je vybavený fotovoltaickými článkami umiestnenými na streche, dverách a krídlach, ktoré sa otvárajú po zaparkovaní vozidla.

Keďže sa značka snaží upútať pozornosť a posunúť technológie o niečo vpred, nechá svoj automobil poháňať solárnou energiou. Spoločnosť verí, že práve solárna energia je budúcnosťou mobility a že elektromobily využívajúce slnečnú energiu sú správnym krokom v riešení uhlíkovej neutrality. Vydať sa smerom SUV je určite dobrý nápad, no budeme si musieť počkať, aký veľký úspech zožne.

Humble One
Zdroj: Humble Motors

Humble One má viac ako 2400 štvorcových centimetrov fotovoltaických solárnych strešných panelov. Úlohou je zachytávať slnečné svetlo a premieňať ho na energiu, ktorá poháňa auto. Podľa všetkého to ale nie je prvé osobné vozidlo, ktoré má na streche solárne panely, pretože pred ním v rade stojí Hyundai Sonata a Karma Revero, ale pojem prvé SUV na svete sedí.

Medzitým ale vzniká s udávaným dojazdom niekoľko otázok. Na každodenné dochádzanie za slnečného počasia je to skvelé číslo, čo ale v prípade, že nebude tak pekne? Spoločnosť Humble zatiaľ neodhalila technológiu, ktorú hodlá použiť na obhájenie svojich odvážnych tvrdení. Vieme, že sa hovorí o výkone až 760 kW (1034 k) a dojazde 800 kilometrov. Dostupné informácie hovoria ešte o jeho váhe, ktorá sa pohybuje okolo hodnoty 1800 kilogramov.

Ide o zaujímavé čísla, ktoré zatiaľ slúžia iba ako referencia, výrobná verzia sa má predstaviť v roku 2024. Ak všetko pôjde podľa plánu, prvý takýto elektromobil sa objaví na cestách v roku 2025. Konečná cena je stanovená na cca 92 000 eur, pričom na SUV bolo prijatých v predbežných rezerváciách už 17 miliónov eur.