V posledných týždňoch narastajú obavy z globálnej energetickej krízy. Nedostatočné zásoby komodít ako zemného plynu alebo uhlia a nízka úroveň produkcie vedie k výraznému rastu cien. K tejto skupine sa teraz pridáva ropa. Vyzerá to, že počasie a teploty budú mať na cenu tejto komodity výrazný dopad.

Nízke zásoby plynu a uhlia a ich vysoké ceny znamenajú, že sa spotrebitelia obracajú na iné zdroje energie. Prechádzajú na ropu ako zdroj tepla a cenu ženú nahor tiež špekulácie týkajúce sa nedostatočnej ponuky na trhu. Podľa JP Morgan sa kvôli vysokej cene plynu zvýši dopyt po rope počas zimy o 925 tis. barelov!

Trhy svoju pozornosť obracali na tohtotýždňové zasadanie krajín OPEC + v očakávaní, že kartel pristúpi k výraznejšiemu navýšeniu produkcie. Hoci dopyt po surovine jasne rastie a výhľady hovoria o ďalšom vzostupe, tak organizácia zvyšuje produkciu iba o 400 tis. barelov ropy denne. Zhoda o navyšovaní ťažobných limitov by mala zostať v platnosti až do konca októbra budúceho roka.

Voľná kapacita OPEC sa pritom pohybuje okolo 7 mil. Barelov ropy denne. Organizácia by si tak mohla hravo poradiť s aktuálnym deficitom. Zdá sa teda, že ceny pohonných hmôt na našich čerpacích staniciach budú v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v raste za predpokladu, že nedôjde k výraznejším zmenám na trhu s ropou. V prípade, ak by ceny ropy dosiahli hladinu 100 dolárov za barel, o ktorej sa teraz čím ďalej – tým viac hovorí, ceny PHM na Slovensku by zaznamenali nárast o desať centov na liter. V tom prípade by sme si na plnej nádrži museli priplatiť aj niekoľko eur.

Nateraz však analytik spoločnosti XTB, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať nárast od jedného do troch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu zaznamenali na Slovensku behom minulého týždňa nárast o 0,9 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu zaznamenali nárast o 1,4 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.