Ničenie životného prostredia je čoraz väčšou spoločenskou témou a tlak na spomalenie drancovania prírody sa týka aj automobilového priemyslu. K zníženiu jeho dopadov na planétu chce prispieť medzinárodná organizácia Euro NCAP známa hodnotením bezpečnosti. Tá nedávno založila novú odnož Green NCAP, ktorá sa bude venovať ekologickej stránke vozidiel. Za jej vznikom možno vidieť aj politické snahy o urýchlenie nástupu elektromobilov.

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Zdroj: Green NCAP

Štart iniciatívy sprevádzal tucet výsledkov, pričom spomedzi skúmaných áut vyšli víťazne batériou poháňané exempláre. Situácia sa teraz opakuje. Na svete sú vysvedčenia piatich ďalších áut a plný počet hviezd má iba elektrický Nissan Leaf. Vďačí za to desiatim bodom v oblasti čistoty vzduchu i zisku 8,5 b. za efektivitu využívania energie tvoriacu druhé hlavné kritérium.

So štyrmi hviezdami skončil Opel Corsa vybavený litrovým benzínovým trojvalcom, ktorý dosiahol v základných kategóriách 9 a 6 bodov z desiatich. Tri hviezdy dostala od Green NCAP trieda C, previerkou prešla v naftovej verzii C 220 d 4Matic. Jej výsledky zaujmú plným ziskom 10 bodov za emisie. Diesel si teda aspoň sčasti napráva meno, Mercedes-Benz vie takéto motory vyrábať vo veľmi čistej forme. Celkové skóre jeho produktu zhoršilo 5,3 b. za energetickú efektívnosť.

NOVÉ HODNOTENIA ÁUT PODĽA GREEN NCAP

V budúcnosti by však takéto výsledky vznetový sedan nemal dosahovať, nakoľko organizácia plánuje kritériá sprísňovať. Aktuálne sú z nich napríklad vylúčené dôležité hodnoty emisií CO2. Sú súčasťou meraní, ale nezohľadňujú sa pri celkovom skóre. To sa má časom zmeniť.

Obdobná situácia sa týka aj posledných dvoch skúšaných modelov. Zisk troch hviezdičiek si pripísal Renault Scénic v dieselovej verzii Blue dCi s manuálom a obdobné skóre získalo aj Audi A4 Avant g-tron spaľujúce benzín alebo zemný plyn. Podrobnejšie výsledky nájdete v galérii.

Zdroj: Marek Pokrývka