Medzi najzaujímavejšie novinky ostatných mesiacov bezpochyby patrí prvotina spoločnosti Gordon Murray Automotive. Britské kupé T.50 vyniká v mnohých ohľadoch, napriek tomu dostane ešte extrémnejšie vyhotovenie vyhradené na okruhovú prevádzku. Disponovať má prepracovanou aerodynamikou i technickou stránkou.

Pilotná skica ukazuje veľký predný spojler, masívne strešné sanie či centrálnu “plutvu” vedúcu k masívnemu krídlu. Z vozidla zmiznú aktívne prvky, prítlak má mať úplnú prioritu. Model s pracovným označením GMA T.50s by vďaka tomu mal byť už pri rýchlosti 282 km/h teoreticky schopný jazdiť dolu hlavou. Aj vďaka hmotnosti zníženej len na 890 kilogramov. Môže za to primárne vypitvaný interiér, ktorý príde o jedno sedadlo, klimatizáciu či infotainment.

Atmosférický motor Cosworth bude mať ešte ostrejšie naladenie.
Atmosférický motor Cosworth bude mať ešte ostrejšie naladenie.
Zdroj: Gordon Murray Automotive

Na ocot nezostane ani motor. Atmosférický dvanásťvalec Cosworth so zdvihovým objemom 3,9 litra má dosahovať výkon vyše 537 kW (730 k), pričom ho doplní odlišná šesťstupňová prevodovka. Vozidlo okrem toho dostane upravený podvozok so svetlou výškou skresanou o 40 mm, silnejšie brzdy či kované horčíkové kolesá.

Nabrúsená verzie superšportu s génmi McLarenu F1 bude štyrikrát vzácnejšia než model T.50, vznikne v počte 25 kusov. Polovica z nich už má budúcich majiteľov. Aj napriek tomu, že do oficiálnej premiéry ešte zostáva niekoľko mesiacov, výroba sa spustí až v roku 2023 a kupé stojí šialené peniaze. Za jeden kus si Gordon Murray pýta 3,1 milióna libier bez dane (3,45 mil. eur).