Diess vysvetlil, že kvôli zmenám v pravidlách v roku 2026 je teraz ten správny čas vstúpiť do sveta Formuly 1. "Ak by sme tento termín premeškali, potom by opäť minimálne desaťročie nebol ten správny čas na vstup do kráľovnej športov." Porsche a Audi uprednostňujú vstup do najvyššej súťaže teraz, pretože spaľovacie motory budú potom poháňané syntetickými palivami. Podľa Diessa potrebuje koncern Volkswagen tri alebo štyri roky na vývoj motora pre Formulu 1, takže sa museli rozhodnúť včas.

Diess komentoval rozhodnutie Volkswagenu vstúpiť do Formuly 1 slovami: "Je to veľmi pozitívne sa rozvíjajúca globálna súťaž." Popularita F1 v USA výrazne vzrástla
a túto športovú udalosť taktiež čoraz viac ľudí sleduje aj v Ázii. "Ak sa pozriete na najväčšie športové podujatia na svete, jediná skutočná vec vo svete motoršportu je Formula 1, ktorá sa počíta a stáva sa veľmi rôznorodou." Ak sa neotvorí technologické okno, vtedy všetci začínajú odznova z toho istého miesta.

Koncern Volkswagen by podľa neho potreboval na boj o titul majstra sveta päť až desať rokov, ak by sa medzitým spojili Audi a Porsche, keby nedošlo k zmenám v pravidlách. Od roku 2026 budú mať pretekárske autá úplne nové motory, takže obe značky už začali s ich vývojom. Nateraz však okrem oficiálneho potvrdenia ešte nie je známe, kedy koncern Volkswagen vstúpi do Formuly 1.

Diess len potvrdil, že Porsche zatiaľ urobilo veľký skok vpred. Podľa mnohých klebiet bude Porsche spolupracovať s Red Bullom. V Audi sú o niečo tajomnejší. Čoraz viac sa šušká, že by si chceli kúpiť McLaren a cez neho vstúpiť do Formuly 1. Nie všetci členovia predstavenstva skupiny boli nadšení myšlienkou spojenia Porsche a Audi. Verí sa však, že všetci hlasovali za vstup do F1, pretože sa očakáva, že tento krok výrazne zvýši reputáciu skupiny a zvýši jej hodnotu.