Aktuálny rozmach elektromobilov už postupne zasiahol väčšinu segmentov automobilového trhu a nevyhol sa ani pick-upom. Zatiaľ najdiskutovanejším modelom na batérie je bezpochyby kontroverzný Cybertruck. A keďže takýto produkt pripravuje Tesla, viacerí konkurenční výrobcovia plánujú pre ambicióznu kalifornskú firmu odpoveď.

Počas ostatných týždňov sa začalo šuškať, že v americkom koncerne GM plánujú oživiť Hummer. Nositeľom tohto mena má byť práve batériou poháňaný model spomínaný v kuloároch už pár rokov dozadu. General Motors teraz elektrický pick-up skutočne ohlasuje, no zatiaľ o ňom neprezradili predstavitelia spoločnosti žiadne bližšie detaily. Zverejnili akurát jednoduchý náčrt siluety doplnený jasným posolstvom týkajúcim sa technickej stránky.

Američania zatiaľ nepotvrdili, či bude ich prvotinou na batérie model Hummer.
Američania zatiaľ nepotvrdili, či bude ich prvotinou na batérie model Hummer.
Zdroj: General Motors

Heslo na obrázku taktiež naznačuje, že na uvedenie elektromobilu stojaceho na hranici osobnej a úžitkovej kategórie nebudeme dlho čakať. Ostré spustenie výroby ale asi niečo potrvá. Prvé autá tohto razenia majú začať vychádzať z továrne Detroit-Hamtramck koncom budúceho roka, pričom do prispôsobenia fabriky mali v GM investovať až 2,2 miliardy dolárov (2 miliardy eur). Autá so spaľovacím motorom prestane úplne vyrábať.

Bude avizovaný elektrický pick-up niesť vzkriesenú značku Hummer? To zatiaľ nevieme, môže ísť aj o produkt označený logom Chevrolet. Jeho uvedenie je beztak iba otázkou času. Mark Reuss, aktuálny prezident koncernu General Motors, totiž ohlásil viacero variantov takýchto vozidiel. Američania ich označujú najmä slovíčkom „truck“ a kupujú podstatne viac než Európania.

Prezident koncernu potvrdil prípravu viacerých elektrických modelov.
Prezident koncernu potvrdil prípravu viacerých elektrických modelov.
Zdroj: General Motors

Všetko nasvedčuje tomu, že kategória automobilov s otvorenou korbou sa počas najbližších rokov rozrastie o viacero elektrinu tankujúcich modelov. Pridať by sa mal aj jej dlhoročný predajný líder Ford F-150. V jeho prípade sa o akumulátorom poháňanej verzii hovorí dlhšie a Modrý ovál pravdepodobne nebude chcieť, aby mu na lukratívnom poli pick-upov ušiel vlak. Pôsobiť na ňom chcú totiž aj viaceré start-upy ako napríklad Lordstown či Rivian.