Aj keď podľa plánika by výstavisko malo pozostávať z niekoľkých hál, v podstate ide o jednu obrovskú halu s poschodím a jednu menšiu oddelenú halu, ktorá je umiestnená v tesnej blízkosti s letiskom. Aj vďaka tomu sa dá tento autosalón zvládnuť za jeden deň. Obujte si na to ale dobré topánky, nachodíte sa poriadne. Ak vám teda nebude stačiť náš dnešný prehľad.

Sme skutočne radi, že napriek snahe automobiliek zaujať verejnosť aj médiá predstavením kľúčových noviniek v priebehu dvoch posledných týždňov pred autosalónom, na samotnom výstavisku sme našli autá, ktoré sme nečakali. Na druhú stranu nás prekvapila absencia mnohých amerických značiek, ktoré vždy k Ženeve neodmysliteľne patrili a rovnako aj chýbajúce produkty značky DS. Švajčiarsko je podľa nás ideálny trh, kde práve takéto autá dávajú zmysel.

Aby sme nikoho neurazili, pôjdeme podľa abecedy a zmienime autá, ktoré nás zaujali najviac.

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
 Subaru VIZIV koncept, autor: Andrej Ježo

Aston Martin, Lagonda

Aston Martin DB11 Volante či menší Vantage sú pastvou pre oči, no skutočné prekvapenie pripravila automobilka konceptom Lagonda Vision Concept. O obnovení značky sa hovorí už niekoľko rokov a v nedávnej minulosti pripravila aj špeciálny model pre Blízky východ, tentokrát ale pôjde o auto pre všetkých. Značka Lagonda bude podľa materskej automobilky symbolom úplne bez-emisnej značky. Napriek tomu, že bude používať batérie a tie ako vieme, bez emisií nevyrobíme a ani nenabijeme. V každom prípade, pod prísne aerodynamickou karosériou sa nachádzajú baterky ponúkajúce dojazd viac ako 640 kilometrov, elektromotory zabezpečujúce pohon všetkých kolies a tak ako v minulosti, majiteľ bude obklopený tým najväčším luxusom.

Bugatti Chiron Sport

Na prvý pohľad má toto Bugatti iba o dva výfuky viac, vraj ale pri jeho výrobe ušetrili 18 kilogramov hmotnosti. Pri jeho výkonoch je takáto úspora skutočne irelevantná, kľúčom úspechu modelu Sport ale má byť inak naladený podvozok. Na testovacom okruhu Nardo vraj s novinkou dosiahli čas lepší „až“ o päť sekúnd.

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
 Lagonda Vision Concept, autor: Andrej Ježo

Citroen Berlingo

Spolu s novým Cactusom patrili medzi autá, ktoré bolo takmer nemožné odfotiť bez toho, aby sa nám do cesty neplietli ľudia podrobne skúmajúci tieto autá, ako keby išlo o archeologický výskum. Nová tvár Berlinga naživo pôsobí veľmi moderne a podľa nás ide o významnú zmenu. Myslíme si, že mladé rodiny rovnako poteší menej-pracovný vzhľad a skutočne variabilný interiér. Cactus dostal menšie airbumpy, pôsobí tak serióznejšie a sme zvedaví najmä na jeho jazdné vlastnosti a nové tlmiče, ktoré sľubujú absenciu tvrdých dorazov.

Ford

Ford si priniesol hneď dve zaujímavé autá a oba sú Mustangy. Pôvodný, slávny Mustang z filmu Bullitt a jeho novodobá reinkarnácia pôsobili na autosalóne osviežujúco. Moderný model GT40 vyzerá stále fantasticky, avšak pre bežných smrteľníkov ide naozaj o nedostupné auto.

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
Koncept Lamborghini Marzal, neskôr sa z neho stala Espada, autor: Andrej Ježo

Land Rover

Range Rover SV Coupé je skutočným zázrakom na kolesách. Je to krásny odkaz na pôvodný dvojdverový Range Rover, ktorý dnes patrí už k vysoko-ceneným klasikám a vznikne iba 999 kusov. Pod kapotou má agregát s výkonom 565 koní a 700 Nm, cena sa blíži ku sume 300 000 EUR.

Mercedes-Benz, AMG

Štvorsedadlový model AMG GT je novým konkurentom Porsche Panamery, ktorý ale pre samotnú automobilku prináša niekoľko zásadných noviniek a autu sa budeme venovať v blízkej budúcnosti podrobne.

Peugeot 508

Ak na fotkách vyzerala 508 výborne, naživo je ešte krajšia! Slovami chvály najmä na interiér nešetril ani dizajnér interiérov jednej z koncernových značiek a my musíme súhlasiť. Konečne 508 vyzerá tak, ako si zaslúži a veríme, že sa podarí prilákať k značke najmä mladších zákazníkov. Tým starším by  asi lepšie padlo nastupovanie do nového Riftera.

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
 Porsche Missin E Cross Turismo, autor: Andrej Ježo

Porsche Mission E Cross Turismo

Zozadu Panamera, predok z nádherného konceptu Mission E a podvozok ako prvé a jedinečné Audi A6 Allroad. Takto vyzerá budúcnosť podľa Porsche. Elektromotory poskytnú 600 koní a batérie zase dojazd väčší ako 500 kilometrov. Ich 800-voltová architektúra sľubuje schopnosť nabitia dojazdu približne 400 kilometrov za 15 minút, čo je azda ešte zaujímavejšie ako zrýchlenie z nuly na sto za 3,5 sekundy.

Rimac C_Two

Elektrická revolúcia má 1914 koní a tristokilometrovú hranicu pokorí za 11,88 sekundy! Dojazd 650 kilometrov by mal stačiť aj náročným cestovateľom, ktorí so svojim autom chcú cestovať aj po Európe a nielen v okolí rýchlonabíjačiek.

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
Nová Toyota Auris, autor: Andrej Ježo

Toyota

Stánok Toyoty už tradične zapĺňajú najnovšie koncepty, ktoré odhaľujú temnú budúcnosť malých prepravných buniek, no omnoho viac nás zaujali reálne autá, na ktorých si zajazdíme ešte predtým, ako niekto vypne dodávky rafinérii. Nový Auris na prvý pohľad vyzerá tak, ako keby sa čoskoro chcel zaradiť medzi hot-hatche, do reality však obecenstvo dostane skôr nový a výkonnejší hybridný systém a nový benzínový dvojliter. O Aurise vieme aj to, že jeho kombi-verzia rozmerovo plne nahradí odchádzajúci Avensis. Na stánku sa objavila aj súťažná podoba novej Supry, čo je auto, na ktoré sa tešíme ešte viac. Hotové auto by sme mali vidieť na jeseň v Paríži a dúfam, že ešte tento rok si sadneme za jeho volant! Ak sa toto auto Toyote podarí, poteší milióny fanúšikov na celom svete.

Volvo a Polestar

Volvo ukázalo svetu model V60 naživo a platí to, čo sme napísali už skôr. Ako keby z oka vypadla väčšej V90-tke, čo možno nie je na škodu, no chýba jej akákoľvek identita. Polestar 1 je pravý opak. Naživo je bezchybné a interiér z Volva mu sekne. Ak by sme mali pomenovať jeden elektromobil, na ktorý sa tešíme, tak ním je práve Polestar 1. 

 
Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve
Zdroj: GustoB
Polestar 1, Autor: Andrej Ježo
Zdroj: andrej ježo andrej ježo