Novinky Francúz si zachránil život prestavaním auta na motorku. Sám a v púšti

10.10. 2017 14:00 Toto je zrejme najlepší mechanik na svete.

Zachránil si holý život prerobením Citroenu 2CV na motorku uprostred marockej púšte.

Podľa väčšiny médií je nasledujúci príbeh skutočný. V roku 1993 sa Francúz Emile Leray, povolaním 43 ročný elektrikár, sa rozhodol vydať na dobrodružstvo do marockého mesta Tan Tan cez Marockú púšť. Francúz mal s jazdou cez púšť už skúsenosti (niekoľko krát prešiel okolo kontinentu), preto si so sebou vo svojom Citroene 2CV bral množstvo náhradných dielov. Pre britský časopis Dailymail prezradil, že 2CV uprednostnil pred terénnym autom so 4x4, pretože je veľa znesie.

 
Francúz si zachránil život prestavaním auta na motorku. Sám a v púšti
 Ilustračný obrázok: Citroen 2CV

Aby sa vyhol ceste zakázanej marockou armádou (kvôli Saharskej vojne), rozhodol sa ísť mimo označenej cesty - cez terén. Toto rozhodnutie sa mu však takmer stalo osudným. Podarilo sa mu totiž zlomiť rám auta a rameno predného kolesa, približne 30 kilometrov od najbližšej civilizácie.

Zatiaľ čo väčšina ľudí v podobnej situácii by zrejme spanikárila, Emile to bral systematicky a racionálne. Rozhodol sa pokúsiť prestavať svoju „škaredú kačicu" na funkčnú motorku. A hoci to znie neuveriteľne, podarilo sa mu to. Počas desiatich dní prestaval svoje pokazené 2CV na motorku a dokončil ju s posledným pol litrom vody.

 
Francúz si zachránil život prestavaním auta na motorku. Sám a v púšti
Motorka vyrobená zo Citroenu 2CV

Prácu začal odmontovaním karosérie (tá váži u 2CV veľmi málo). Počas práce ju použil ako úkryt pred piesočnými búrkami. Funkčné predné rameno otočil dole hlavou a umiestnil na malé šasi. Motor, prevodovku, nádrž a batériu umiestnil do stredu rámu. Zadné koleso motorky bolo poháňané pomocou brzdového bubna a jedna strana otvoreného diferenciálu bola zastavená (inak by sa koleso nehýbalo). Zo zadného nárazníka sa stalo po obmotaní šatstvom sedadlo.

Vďaka opačne otočnej prevodovke šla motorka dopredu iba na spiatočku. To znamenalo maximálnu rýchlosť približne 20 km/h. Na útek z pustatiny to však stačilo.

 
Francúz si zachránil život prestavaním auta na motorku. Sám a v púšti
 Ilustračný obrázok: Citroen 2CV

Cesta k civilizácii nebola napriek tomu jednoduchá. Motorku bolo ťažké udržať vzpriamene preto z nej niekoľko krát padol. Po dni jazdy ho však našla marocká polícia, ktorá mu (celkom vtipne) dala zároveň pokutu, že jeho vozidlo nie je plne legálne.

Pod článkom nájdete video z relácie Mythbusters, kde sa moderátori pokúsili Emilovu motorku replikovať. Avšak, nepodarilo sa im to. Znamená to, že sa tento príbeh nikdy nestal alebo spravili Mythbusters niečo zle? Posúďte sami...

Autor: Daniel Krnáč

Zdroj: daniel krnáč

Video

Diskusia