Ford Mustang Mach-E.

Novinky Ford Mustang Mach-E má oficiálnu premiéru za sebou: Kontroverzný model sľubuje špičkový dojazd

Foto: Ford

18.11. 2019 19:13 Päťdverový crossover so zvučným menom sa tvarom snaží imitovať kupé a viacerými prvkami odkazuje na legendárneho svalovca. Dostupný bude s dvomi veľkosťami batérie a tromi verziami pohonu s výkonom 258 až 465 koní.

Už takmer dva roky sú oficiálne známe ambície automobilky Ford zabojovať v ringu elektrických SUV. A takmer rovnako dlho sa hovorí o istom vzťahu s typom Mustang, ktorý nakoniec prerástol očakávanú mieru. Batériou poháňaný crossover je totiž formálne plnohodnotným členom modelového radu tejto ikony. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami, kedy internetom prebehli uniknuté zábery oficiálnej stránky vozidla. Teraz už má za sebou oficiálnu premiéru.

Vopred publikované fotografie toho prezradili o novinke viac než dosť. Už z nich bolo jasne vidieť, že novinka nesúca prívlastok Mach-E sa úpenlivo snaží siluetou karosérie imitovať kupé. Využíva na to dokonca trik v podobe čierneho lakovania vyššie ležiacej strednej časti strechy zakončenej spojlerom. Línia nad zadnými oknami tak opticky klesá dozadu výraznejšie, než je to v skutočnosti.

Elektromobil s prívlastkom Mach-E je formálne súčasťou rodiny Mustang.
Elektromobil s prívlastkom Mach-E je formálne súčasťou rodiny Mustang.
Zdroj: Ford

Tvorcovia elektromobilu chceli do jeho vzhľadu implementovať viaceré odkazy na legendárneho svalovca. Tým najvýraznejším sú koncové svetlá. Vpredu je vplyv menej viditeľný, aj keď agresívny pohľad natiahnutých LED svetlometov je podobný. A logo cválajúceho koňa kraľujúce náhrade za masku chladiča prehliadnuť nemožno.

Športovú atmosféru sa dizajnovo snažia navodiť krivky na kapote, ale tiež mohutné oblúky blatníkov. Do priestoru vytŕčajú najmä tie zadné. V prípade vyhotovenia GT je bodykit mierne odlišný, špička palety disponuje ostrejšie tvarovaným predným nárazníkom a špecifickou imitáciou kovového grilu. Vzadu sa vyznačuje difúzorom a symbolom GT namiesto žrebca. Ako to už býva, súčasťou balíka sú aj disky kolies.

Päťdverová novinka sa svojho príbuzného snaží napodobniť tvarom i dizajnom.
Päťdverová novinka sa svojho príbuzného snaží napodobniť tvarom i dizajnom.
Zdroj: Ford

Na ľavom prednom blatníku upútajú dvierka skrývajúce konektor na nabíjanie. Karosériu nerušia klasické vonkajšie kľučky dverí, tie dostali stopku. Ford však nepoužil ani ich zapustenú formu známu z áut Range Rover či Tesla. Namiesto toho integroval do stĺpikov dotykové tlačidlá, ktoré vpredu dopĺňa malý úchyt. Ide o naozaj netradičné riešenie.

Uniknuté materiály síce naznačovali viaceré technické parametre, ale rozmery na nich chýbali. Dnes už základné proporcie poznáme. Mustang Mach-E meria na dĺžku 4,71 metra a v ramenách by sme mu namerali 1,88 m. Strechu má položenú v 1,6-metrovej výške. Rázvor osí náprav sme sa nedozvedeli, bližšie detaily zverejní automobilka neskôr.

Video

Diskusia