Novinky Ford po 50 rokoch odchádza z Brazílie

Foto: Ford

21.2. 14:00 Ford sa pre finančné problémy rozhodol ukončiť výrobu v brazílskej fabrike. Týmto krokom zhorší situáciu v krajine s 10-percentnou nezamestnanosťou.

Americká automobilka Ford po vyše 50 rokoch zatvorí závod v Brazílii a ukončí tak výrobu ťažkých nákladných vozidiel v Južnej Amerike. Firma uviedla, že rozhodnutie "je súčasťou reštrukturalizácie jej globálneho biznisu". Pôvodne zvažovala viacero riešení, ako napríklad vytvorenie partnerstva, nakoniec však usúdila, že z dlhodobého hľadiska by náhradné riešenia k zisku neviedli a rozhodla sa závod, ktorý je v prevádzke od októbra 1967 a zamestnáva zhruba 2 800 ľudí, zatvoriť.

Šéf divízie Fordu pre Južnú Ameriku Lyle Watters uviedol, že firma sa z juhoamerického trhu úplne stiahnuť neplánuje, chce však zlepšiť ponuku svojich produktov a vytvoriť "štíhlejší a pružnejší biznis model".

Očakávané zrušenie približne 2 800 pracovných miest v priebehu tohto roka je nepríjemnou správou pre Brazíliu, kde nezamestnanosť dosahuje viac než 10 percent. Watters dodal, že firma chce preto spolupracovať so všetkými akcionármi na ďalších krokoch.

Zatvorenie závodu v Sao Bernardo do Campo by pre Ford malo predstavovať jednorazové náklady vo výške zhruba 460 miliónov dolárov (407,30 milióna eur). Celkové náklady na svoju reorganizáciu odhaduje Ford na 11 miliárd dolárov pred zdanením.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia