Novinky Fiat Chrysler bude vyvíjať autonómne autá spolu s Google

9.5. 2016 9:00 Každý väčší automobilový hráč už vyvíja autonómne autá.

Budúce Fiat Tipo, ktoré vás odvezie samé do krčmy? Stane sa tak možno vďaka Google a ich divízii pre autonómne autá.

Ak by tak výrobcovia neurobili, môže im utiecť veľmi dôležitý vlak. Koncern Fiat Chrysler Automobiles však doteraz akoby zaháľal. Už sa však „spamätali".

Dávnejšie sa objavili klebety, že Fiat vyjednával s Teslou a Apple. Teraz vieme, o čom sa zrejme bavili. Výkonný riaditeľ koncernu (a najnovšie aj automobilky Ferrari) Sergio Marchionne oznámil, že FCA má nového partnera v oblasti autonómnych áut. A nie je ním nik iný, ako samotný Google. Internetový gigant sa venuje vývoju autonómnych áut už niekoľko rokov a ich testovacie vozidlá už najazdili po amerických cestách milióny kilometrov. Dopočuli sme sa aj o plánoch na vývoj vlastného „Google Auto", no ako sa zdá, nebude tak úplne ich vlastné.

 
Fiat Chrysler bude vyvíjať autonómne autá spolu s Google
Ilustračný obrázok: Chrysler Pacifica

Spolupráca Google a FCA začala osadením 100 minivanov Chrysler Pacifica plug-in hybrid systémami pre autonómnu jazdu. Ďalším krokom bude údajne zatiaľ nešpecifikovaná spolupráca na vývoji (čiže ani samotní účastníci dohody zatiaľ zrejme netušia, čo ďalej). Americko-taliansky koncern si od spolupráce sľubuje veľa. Bude však zrejme pod papučou Google, ktorý si plánuje získané dáta generované autami nechať pre seba. To je jeden z dôvodov, prečo sa do spolupráce s Googlom z ostatných veľkých hráčov doteraz nikto nehrnul.

Podľa Marchionneho však nie sú zatiaľ rámce spolupráce presne stanovené a obe strany musia ešte vyriešiť mnoho problémov. Napríklad, kto a ako z tejto spolupráce vyťaží.

Zdroj: daniel krnáč zdroj: autonews.com, autonews.com
Diskusia  ()

Video

Diskusia