O novom elektromobile zatiaľ Fiat neprezradil nič

Novinky Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Foto: Fiat Chrysler Automobiles

14.7. 12:03 Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Retro dizajn získava v ostatných rokoch na sile a siaha po ňom stále viac automobiliek. Niektoré si však jeho príťažlivosť uvedomili už dávno. Príkladom je značka Fiat, ktorá uviedla modernú reinkarnáciu ikonického typu 500 v roku 2007. Po dlhom čase teraz konečne chystá jej ďalšiu generáciu. A momentálne oficiálne potvrdila, že nástupca bude čisto elektrický.

O novom elektromobile zatiaľ Fiat neprezradil nič
O novom elektromobile zatiaľ Fiat neprezradil nič
Zdroj: Fiat Chrysler Automobiles

Talianska spoločnosť usporiadala tlačovú konferenciu vo fabrike Mirafiori, ktorá oslavuje už svoje osemdesiate narodeniny. Práve pod jej strechou sa malý elektromobil bude vyrábať. Vyžiada si to veľkú investíciu, Fiat sem plánuje naliať až 700 miliónov eur. Zo začiatku pritom ráta s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov. Nie je však vylúčené, že objem produkcie sa časom zväčší. Prvé exempláre novej päťstovky majú zísť z pásov továrne v druhom kvartáli budúceho roka.

Fiat 500 by v druhom modernom vydaní mal mať premiéru na najbližšom ženevskom autosalóne. O vozidle zatiaľ nevieme nič konkrétne, počas prezentácie sa ukázalo kompletne zahalené plachtou. Pravdepodobne sa však inšpiruje konceptom Centoventi. Prevziať od neho môže niektoré dizajnové prvky, ale tiež široké možnosti konfigurácie zahŕňajúce aj pohon.

Taliansky elektromobil nebude prvým svojho druhu, batériový variant dostala aj súčasná päťstovka. Hatchback s označením 500e sa zameral na americký trh. Úspech však nedosiahol a koncern FCA mal nakoniec na každom vyrobenom kuse prerobiť až 20-tisíc dolárov (asi 17 800 eur). A to aj napriek pomerne vysokej cene. Veľká investícia do nástupcu ale ukazuje, že Fiat si od neho sľubuje veľa. Na konkrétne informácie o vozidle si ešte počkáme.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia