Ku koloritu ciest bývalého východného bloku dlhé roky neodmysliteľne patril Fiat 126 montovaný aj u našich severných susedov. Dokopy z neho vzniklo takmer 4,7 milióna kusov a objemom výroby tak prekonal predchádzajúci typ 500, z ktorého technicky vychádzal. Reinkarnácia päťstovky dnes tvorí základný pilier portfólia talianskej automobilky. Ako by mohlo vyzerať, keby ožil aj jej mladší súrodenec?

Túto otázku si položili ľudia z dizajnového štúdia MA-DE a vytvorili vizualizácie drobca v modernej forme s prívlastkom Vision. K jeho dizajnu pristúpili citlivo a základné rysy vozidla predstaveného v roku 1972 dobre namiešali prvkami hodnými súčasnosti. Na scénu tak prišli napríklad diódové svetlá či podstatne väčšie kolesá. Ráfiky však dostali retro štýl, rovnako ako spätné zrkadlá.

Nezameniteľný dizajn hatchbacku značky Fiat sa prispôsobil roku 2020.
Zdroj: MA-DE Studio

Pohon sa prispôsobil duchu doby. Zabudnite na drobný dvojtaktný dvojvalec so vzduchovým chladením a nezameniteľným zvukom, autori projektu si vzkriesený Fiat 126 predstavujú s elektrickým pohonom. Od originálu sa odlišuje aj vonkajšími rozmermi. Žiadne parametre nepoznáme, oproti vozidlu s pôdorysom zhruba 3,0 x 1,4 metra je však moderný variant hatchbacku evidentne väčší.

Tento nový Maluch s retro kabátom existuje len v počítači a nemáme žiadne indície, že by Fiat čosi podobné skutočne pripravoval. Páčil by sa vám takýto model? V redakcii sme z neho nadšení a radi by sme ho videli na cestách. Honda e postavená podľa rovnakých princípov by sa pred ním musela mať na pozore. Bohužiaľ, konkurenti sú to len v teoretickej rovine.