Fiat 124 Spider.

Novinky Fiat 124 Spider mal u nás nečakane krátku kariéru, v Európe aktuálne končí

Foto: Fiat

9.12. 2019 12:16 Taliani prestávajú na starom kontinente predávať roadster postavený na rovnakej platforme ako Mazda MX-5, za jeho odchodom takmer určite stojí 1,4-litrový prepĺňaný motor.

Portfólio kedysi veľmi silnej značky Fiat v ostatných rokoch stagnuje. V našich končinách ponúka talianska automobilka aktuálne osem produktov, z toho dva (Qubo a Dobló) stoja na hranici osobného a úžitkového segmentu. Štyri ďalšie spadajú pod modelový rad 500. Okrem nich už paletu tvoria iba typy Panda a Tipo, nakoľko Fiat 124 Spider z nej nedávno vypadol. Vrátane ostrejšej verzie Abarth.

Roadster postavený na rovnakej platforme ako Mazda MX-5 mal u nás nečakane krátku kariéru, do obchodov prišiel len v roku 2016. Napriek tomu v Európe aktuálne končí. Taliani ho na starom kontinente prestávajú predávať, vozidlo však má byť naďalej dostupné v Severnej Amerike či Ázii. Aký je najpravdepodobnejší dôvod tohto rozhodnutia? Emisné normy, ktoré sa neustále sprísňujú.

Dôvodom odchodu roadsteru z Európy je takmer určite jeho pohonná jednotka.
Dôvodom odchodu roadsteru z Európy je takmer určite jeho pohonná jednotka.
Zdroj: Fiat

Fiat to síce oficiálne nepriznal, no za odchodom modelu 124 Spider takmer určite stojí 1,4-litrový benzínový štvorvalec MultiAir. Prepĺňaný agregát totiž nespĺňa normu Euro 6d-Temp. Jeho úprava by bola nepochybne drahá a vzhľadom na slabé predaje roadsteru nerentabilná. Talianske vozidlo preto na európskych trhoch končí. Mazda MX-5 ale pokračuje, nakoľko využíva atmosférické motory vychádzajúce aspoň na papieri z hľadiska znečisťovania ovzdušia lepšie.

Diskusia  ()

Video

Diskusia