Lexus uvádza extravagantný elektromobil RZ. Prémiové SUV mieri na klientelu, ktorá má v hľadáčiku napríklad typ RX, nové RZ je totiž iba o niečo kratšie. S dĺžkou 4 805 mm sa zaraďuje medzi veľké prémiové SUV. Rázvor 2 850 mm naznačuje bohaté priestorové pomery v kabíne.

Lexus RZ.
Zdroj: Lexus

Lexus RZ 450e stojí na platforme dedikovanej pre elektromobily a jeho pohon zaručuje dvojica elektromotorov. Systémový výkon dosahuje 230 kw (313 k), krútiaci moment 435 Nm. Na stovku šprintuje v priebehu 5,6 s a dosiahne maximálnu rýchlosť na úrovni 160 km/h.

Lexus deklaruje, že podľa jeho cieľov by kombinovaná spotreba elektrickej energie v cykle WLTP nemala presahovať 18 kWh/100 km, čo by malo prispievať k dojazdu nad 400 kilometrov. Kapacita akumulátora sa pohybuje na úrovni 71,4 kWh, časy potrebné na jej dobitie však Lexus ešte nezverejnil.

Pozrite si štýlové SUV v detailnej galérii, kliknite sem

Extravagantné SUV na ceste neprehliadnete vďaka originálnemu dizajnovému jazyku, no predstavivosti sa medze nekládli ani v jeho kabíne. Za príplatok bude dostupný systém elektronického riadenia bez priamej mechanickej väzby medzi volantom a kolesami.

Lexus RZ.
Zdroj: Lexus

Výrobcovi novinka umožňuje zredukovať veniec tradičného volantu o jeho hornú časť. Podobný ťah už predviedla aj Tesla. Volant typu "yoke" vyzerá skôr ako ovládací prvok lietadla či sci-fi vesmírnej lode. V štandarde bude mať RZ bežný kruhový volant.

Lexus RZ.
Zdroj: Lexus

Medzi zaujímavé vychytávky zvyšujúce efektivitu automobilu patrí napríklad aj strešné okno, ktoré sa dá elektronicky zatieniť či napríklad doplnkové sálavé vykurovanie namierené na oblasť kolien vodiča a spolujazdca, ktoré vylepšuje tepelný komfort posádky a znižuje energetické nároky systému klimatizácie.