ikona

Novinky Everus VE-1: Honda odhalila elektrické SUV

Foto: Honda

30.11. 2018 8:02 Dizajn novinky jasne prezrádza, že vychádza z konvenčne poháňaného auta. Na jedno nabitie by mala prejsť 340 km.

Batériový pohon preniká čoraz intenzívnejšie do rôznych zákutí automobilového trhu. Kedysi nemysliteľné elektrické SUV dnes ponúka viacero značiek a mnohé ďalšie sa pridávajú. Vozidlo tohto razenia aktuálne odhalila aj Honda. Japonská firma ho vyvinula v kooperácii s partnerom Guangzhou Automobile Group, určené je totiž výhradne pre Čínu. Nesie označenie Everus VE-1.

Na základe typu HR-V vznikol elektromobil Everus VE-1
Na základe typu HR-V vznikol elektromobil Everus VE-1
Zdroj: Honda

Napriek formálne samostatnému názvu je pri pohľade na fotografie jasné, odkiaľ vietor fúka. Novinka vznikla prepracovaním konvenčného typu HR-V. Jeho základné tvary sú nedotknuté, karoséria však disponuje mierne upraveným zadným nárazníkom bez výrezu na výfukovú koncovku a najmä celkom novým predným dielcom. Ten obsahuje dvierka skrývajúce nabíjacie konektory.

Vzadu sa objavili svetlá s čírym prekrytím a vlastné označenie, pričom namiesto symbolov Honda má elektromobil aj špecifické logo na oboch koncoch. Svoju cestu si našlo aj na volant. V kabíne sa menili aj ďalšie detaily, obsahuje prepracovaný prístrojový panel, multimediálny systém či ovládanie prevodovky. Všetko súvisí s prítomnosťou akumulátorovej techniky.

Everus VE-1 poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 118 kW (161 k) a krútiacim momentom 280 Nm, ktorý čerpá energiu z batérie typu Li-ion. Jej kapacita 53,6 kWh by mala podľa zastaraného cyklu NEDC stačiť na prejdenie 340 kilometrov. Honda ponúkne tri režimy jazdy: Normal, Sport a Battery Saver. Automobilka už elektrické SUV začína ponúkať, na čínskom trhu si zaň pýta 170 800 jüanov. V prepočte ide o približne 21 600 eur.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia