Novinky Európa a Čína stiahli Ford do mínusu

Foto: Ford

28.1. 17:00 Fordu sa zrejme darí len na domácom trhu v Severnej Amerike. Mimo nej má problémy. Okrem Číny už niekoľko rokov zápasí so stratovosťou európskych operácií.

Americká automobilka Ford Motor sa vo 4. štvrťroku 2018 prepadla do straty. Odôvodnila to mimoriadnymi nákladmi a slabším odbytom v Číne a Európe.
Ford oznámil, že za tri mesiace do konca decembra 2018 vykázal čistú stratu 116 miliónov dolárov (102,5 milióna eur), čo predstavuje tri centy na akciu. V posledných troch mesiacoch roka 2017 pritom dosiahol zisk 2,52 miliardy dolárov alebo 63 centov na akciu.

Upravený zisk pred úrokmi a zdanením mal Ford na úrovni 1,5 miliardy dolárov a jeho tržby mierne vzrástli o jedno percento na 41,8 miliardy dolárov z predvlaňajších 41,3 miliardy dolárov.

Ford tiež uviedol, že jeho závody mimo Severnej Ameriky vygenerovali vo 4. štvrťroku prevádzkovú stratu 828 miliónov dolárov. Z toho v Európe vykázal prevádzkovú stratu 199 miliónov dolárov, v Ázii mal stratu 381 miliónov dolárov a aj prevádzky v Južnej Amerike, na Blízkom východe a Afrike zaznamenali stratu.
Okrem toho príjmy Fordu znížili náklady na dôchodky a obchodné spory Spojených štátov s partnermi v Číne a Európe, ktoré prispeli aj k zdraženiu materiálov použitých v automobilovej výrobe.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia