Dědeček s 1,69 promile v krvi zabil 5 nevinných mladých ľudí a zničil život množstvu ich príbuzných. Podľa trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti mu hrozí 7 až 12 rokov. Taký nízky trest ale nemusí byť za 5 mŕtvych definitívny. „Vodič osobného vozidla, ktorý bol v alkoholickom opojení s 1,69 promile v krvi a teda vedome sa dopúšťajúci trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, sa mohol dopustiť úmyselného trestného činu všeobecného ohrozenia (spôsobil ťažkú ujmu na zdraví /7 osobám/ a smrť viacerých osôb /usmrtil 5 osôb/, pričom páchateľovi môže byť uložený trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov až doživotie,“ napísal na sociálnej sieti Šátek.

Odborník vychádza z teórie trestného práva, komentárov i rozhodnutiach Najvyššieho súdu, v ktorých sa vraj konštatuje, že aj chybné riadenie motorového vozidla môže vyvolať všeobecné nebezpečenstvo a to bez ohľadu nato, či ide o chybné riadenie autobusu, nákladného vozidla či osobného automobilu. „Všeobecné nebezpečenstvo je vznik situácie, ktorá sa svojou povahou, rozsahom a intenzitou ohrozenia rovná nebezpečenstvu požiaru, povodne, výbuchu a pod. Teda ľuďom bezprostredne hrozí nebezpečenstvo smrti, alebo ťažkej ujmy na zdraví,“ dodal Šátek.

K nehode prišlo v nedeľu večer o 22.20 na jednej z najfrekventovanejších autobusových zastávok v centre Bratislavy. Opilecká Dědečekova jazda spôsobila smrť piatim mladým ľuďom smerujúcim na vysokoškolské internáty. Mnoho ďalších ľudí bolo zranených a nachádzajú sa vo vážnom stave v nemocnici.

Celý status Jozefa Šáteka nájdete v galérii.

Pozrite si tiež: