Ilustračná snímka

Novinky Elektromobily: Ktorý z nich má najväčší dojazd?

Foto: redakcia AUTO BILD

1.7. 13:30 Väčšina potenciálnych kupcov elektromobilov má obavy z ich dojazdu. Údaje výrobcov sú navyše nejednotné, nakoľko niektorí uvádzajú len hodnotu podľa WLTP, iní aj podľa NEDC.

Politický tlak na znižovanie emisií narastá a spolu s ním silnie aj ekologická ofenzíva automobiliek. I keď v súčasnosti existuje viacero pohonov na alternatívne palivá, väčšina výrobcov stavila na elektrinu, a to buď na čisto elektrický pohon, alebo na hybridný, čiže kombináciu elektriny a spaľovacieho motora.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Elektrické a hybridné vozidlá sú určite tiché, výkonné a zároveň ekologické. Každý, kto si prvýkrát sadne za ich volant, vychvaľuje krútiaci moment a komfortnú jazdu. No nastupuje kľúčová otázka, ktorú si kladú všetci potenciálni kupci: zvládnu čisto elektrické autá každodennú rutinu a ako ďaleko sa dostanú na jedno nabitie?

Najviac motoristov so svojimi súkromnými autami urazí denne zhruba 50 km. Väčšina hybridov túto vzdialenosť zvládne v čisto elektrickom režime na jedno nabitie a v prípade potreby sa zapne spaľovací motor. Čisté „električky“ sa dostanú oveľa ďalej. Napríklad Renault Zoe má k dispozícii druhý motor s výkonom 136 k a dojazd 380 km. Hyundai Ioniq Plug-in dostal pri facelifte väčšiu batériu a výkonnejší motor. Výrazne sa polepšili aj Kia e-Soul, Jaguar i-Pace, Hyundai Kona či modely Tesly.

Momentálny problém s meraním dojazdu sú nejednotné údaje výrobcov. Príčinou je prechod z pôvodného testovacieho cyklu NEDC na oveľa presnejší proces WLTP (Worldwide harmonized Light-duty Test Procedure), ktorý začal platiť v septembri 2018 pre všetky nové modely.

Väčšina údajov sa síce určuje v rámci WLTP, porovnávať sa však môžu prepočítaním do pôvodného NEDC. To je síce právne prípustné, no ich porovnanie nie je veľmi jednoduché. Niektorí výrobcovia udávajú obidve hodnoty, iní pri novších modeloch uvádzajú iba hodnotu podľa WLTP.

Naši nemeckí kolegovia sa pozreli na aktuálnu situáciu, no vzhľadom na rozdielnosť údajov nemohli urobiť rebríček. Namiesto toho v galérii nájdete iba prehľad dojazdu 58 hybridov a elektromobilov, začíname hybridmi.


Prehľad dojazdu hybridných a elektrických modelov


Na Slovensku zatiaľ nevidíme veľké šance pre masívnejší rast predaja elektromobilov. V prvom rade je to pochopiteľne vyššia cena, no predovšetkým chýbajúca infraštruktúra. Naviac elektromobily sú momentálne vhodné najmä pre majiteľov rodinných domov, nakoľko ľudia v panelákoch skrátka nemajú ako svoje autá nabíjať.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia