Ford Mustang Mach-E.

Novinky Elektrický crossover Ford sme spoznali predčasne: Obrázky odhaľujú dizajn i technické parametre

Foto: macheforum.com

16.11. 11:56 Na internete sa objavili materiály zachytávajúce očakávaný americký elektromobil, nachádza sa medzi nimi aj interiér a viacero čísel.

Do rastúceho segmentu elektrických športovo-úžitkových automobilov ohlásila už dávnejšie vstup značka Ford. O svojom produkte informovala začiatkom minulého roka, kedy ho označila štítkom Mach 1. Ten odkazoval na slávny typ Mustang. Odvtedy sa viackrát hovorilo o dizajnovej inšpirácii legendou a nakoniec nezostalo len pri nej.

Premiéru dôležitého produktu ohlásil výrobca na 18. novembra. Batériou poháňaný crossover sme ale spoznali predčasne, o čo sa postarali obrázky zachytené na americkej stránke a publikované na špecializovanom fóre MachE. Tie kompletne odhaľujú jeho dizajn. No zároveň zobrazujú mnohé technické parametre vozidla a tiež potvrdzujú, že finálne meno novinky znie Mustang Mach-E.

Takto bude vyzerať elektrický crossover z dielne americkej značky Ford.
Takto bude vyzerať elektrický crossover z dielne americkej značky Ford.
Zdroj: macheforum.com

Päťdverový elektromobil bude teda aj formálne spadať do modelového radu odjakživa obsahujúceho kupé a kabriolety. Svoju príslušnosť k rodine hlási navonok známym symbolom cválajúceho žrebca, modrý ovál typický pre značku Ford by ste na karosérii hľadali márne.

Karoséria vozidla má dynamické krivky, medzi ktoré možno zaradiť klesajúcu strechu i masívne blatníky. Siluetou nám elektrický crossover trochu pripomína typ Puma. Je však väčší, má špecifické svetlá odkazujúce najmä vzadu jasne na Mustang a tiež vlastné tvary nárazníkov či vyplnenej náhrady za masku chladiča. Hladké línie karosérie nenarúšajú ani vonkajšie kľučky dverí. Sú pekne zapustené, ako to začína byť trendom.

Elektromobil dostane jednu z najväčších obrazoviek v autách.
Elektromobil dostane jednu z najväčších obrazoviek v autách.
Zdroj: macheforum.com

Medzi materiálmi nájdeme aj záber interiéru. Ten dostal minimalistický dizajn a absolútne mu dominuje vertikálne orientovaná obrazovka infotainmentu, ktorá môže mať snáď aj dvadsaťpalcovú uhlopriečku. Dopĺňa ju podstatne menší displej za volantom. Ani ten neobsahuje tradičné logo značky Ford, ale len symbol zaraďujúci ho do kmeňa mustangov.

Uniknuté obrázky okrem toho prezrádzajú tiež dostupnosť viacerých verzií techniky. Základ má disponovať pohonom zadných kolies, väčšina modelov však bude mať elektromotor aj vpredu. Jeho prítomnosť ovplyvní celkový výkon i dynamiku. Najslabšia verzia by mala stovku zvládať za necelých sedem sekúnd, no špička to zvládne za menej než štyri.

Medzi uniknutými materiálmi sa nachádzajú aj niektoré parametre.
Medzi uniknutými materiálmi sa nachádzajú aj niektoré parametre.
Zdroj: macheforum.com

Dojazd na jedno nabitie by sa mal podľa americkej normy pohybovať od zhruba 340 do 480 kilometrov. Z toho je evidentné, že na výber budú aj minimálne dve rôzne batérie. Na domácom trhu sa má elektromobil Mustang Mach-E predávať v piatich vyhotoveniach. Ceny sa majú začínať na úrovni 43 895 dolárov (asi 39 800 eur), špičkový model GT by mal stáť vyše 60-tisíc v americkej mene (asi 54 800 eur). O európskych sumách sa zatiaľ nehovorí.

Video

Diskusia