Už dlhší čas sa dánsky dizajnér Henrik Fisker snaží o reštart vlastnej značky, ktorá má na svojom konte luxusný typ Karma. Ten bol jedným z prvých plug-in hybridov vôbec. Teraz sa firma zameriava na elektrický pohon, už dlhší čas pripravuje sedan EMotion a popri ňom chce ponúkať SUV. Dostane označenie Ocean.

Tvár pripravovaného vozidla sme už videli, teraz poznáme jeho meno.
Tvár pripravovaného vozidla sme už videli, teraz poznáme jeho meno.
Zdroj: Fisker

O tomto projekte informovala spoločnosť po prvýkrát v marci, kedy zverejnila jeho prvú skicu zachytávajúcu prednú časť. Hovorila tiež o plánovanej cene pod 40-tisíc dolárov a batérii s kapacitou 80 kWh. Veľkosť akumulátora teraz zopakovala, pôvodný dojazd 500 kilometrov však korigovala na 250 až 300 míľ (zhruba 400 až 480 km).

Novou informáciou je prítomnosť solárnej strechy, ktorá má podľa výrobcu priniesť za jeden rok elektrinu na prejdenie 1 600 km. Doteraz nepublikovanou hodnotou je tiež dĺžka 4 640 milimetrov. Okrem čísel zverejnil Fisker aj reálne vizualizácie auta, ktorého päťdverová karoséria bude mať originálne tvary.

Zadná časť elektrického SUV nesie jasný rukopis dánskeho dizajnéra.
Zadná časť elektrického SUV nesie jasný rukopis dánskeho dizajnéra.
Zdroj: Fisker

Prednú časť sme už mohli vidieť na náčrte, pričom jej dizajn sa nijak výraznejšie nezmenil. Obsahuje tenké LED svetlomety a veľkú "papuľu" v nárazníku opticky nahrádzajúcu masku chladiča. Podobné motívy vyznáva zadok, pričom diódové čiary svetiel nesú jasný podpis dizajnéra. Z profilu upúta Fisker Ocean mohutnými blatníkmi a fotovoltaickými článkami na streche.

Do interiéru sa zatiaľ pozrieť nemôžeme, no dozvedeli sme sa viacero detailov. Podľa tvorcov má ísť o najekologickejšie vozidlo na trhu. V jeho „vegánskej“ kabíne sú početné materiály priateľské k životnému prostrediu: čalúnenie zo starých tričiek či plastových fliaš, gumené dielce vyrobené z odpadu vznikajúceho pri produkcii pneumatík či koberce z recyklovaných rybárskych sietí vylovených z oceánu.

O pohonnom systéme elektromobilu sme sa zatiaľ veľa nedozvedeli.
O pohonnom systéme elektromobilu sme sa zatiaľ veľa nedozvedeli.
Zdroj: Fisker

Vozidlo by sme mali kompletne spoznať 4. januára, malo by ísť o prototyp. Pred niekoľkými mesiacmi avizoval Fisker príchod finálneho elektrického SUV na rok 2021. Jeho uvedenie sa ale evidentne odkladá, teraz totiž firma skloňuje až ďalší rok. Predbežné objednávky chce ale začať prijímať už koncom tohto mesiaca. Ocean pritom má ponúkať v rámci akéhosi flexibilného operatívneho lízingu, ktorý bude fungovať cez mobilnú aplikáciu.