Citroën je známy svojím odvážnym dizajnovým smerovaním. To isté platí o jeho bývalom oddelení, teraz už formálne samostatnej značke DS. Nečakane avantgardné krivky si neodpustila ani pri svojom najčerstvejšom aute menom DS3 Crossback, ba čo viac, pridala k nim aj ďalšie prekvapenie v podobe pohonného ústrojenstva. Rozmach elektrických motorov je badateľný všade a neostal nič dlžný ani francúzskej automobilke.

DS3 Crossback je Francúz telom aj dušou
DS3 Crossback je Francúz telom aj dušou
Zdroj: DS Automobiles

Rodina nového malého SUV teda obsiahne aj batériovú verziu. Model označený ako DS3 Crossback E-Tense bude poháňať výhradne elektromotor, ktorý dosahuje výkon rovných 100 kW (136 k). Obligátne zrýchlenie z 0 na 100 si ekologicky ladené vozidlo odbije za 8,7 sekundy, prejaví sa pri tom aj 260 Nm krútiaceho momentu. Energiu má skladovať akumulátor typu Li-ion s kapacitou 50 kWh. Plne nabitý elektromobil zvládne prebrázdiť približne 300 kilometrov, pričom čerpanie elektriny mu v bežných podmienkach zaberie päť hodín. Pomocou rýchlonabíjačky je však 80% kapacity možné dosiahnuť za 30 minút.

Zástancovia klasických pohonov budú mať na výber z troch benzínových a dvoch naftových agregátov. Pravdepodobne pôjde o známe motory, no zverejnené sú zatiaľ iba ich naladenia. Výkony 74 kW (100 k) a 96 kW (130 k) sú rovnaké pre vznetové aj zážihové varianty. Odlišovať sa bude iba najsilnejší zástupca benzínu s maximom na úrovni 114 kW (155 k).

V ponuke sa objaví elektrický variant E-Tense
V ponuke sa objaví elektrický variant E-Tense
Zdroj: DS Automobiles

Takmer všetky exteriérové prvky odkazujú na tvar písmen DS. Badateľné je to už pri pohľade na masku chladiča umiestnenú pod expresívnymi LED svetlometmi, ktoré dopĺňajú originálne diódy v nárazníku. Najkontroverznejším počinom je však asi motív vlny na bočných dverách. Pri jeho skúmaní si môžeme všimnúť aj zapustené kľučky dverí, ktoré sa v prípade potreby automaticky vysúvajú. Vzadu sa objavili tenké svetlá prepojené chrómom. Nárazník elektrickej verzie je plný, kým pri spaľovacích motoroch z neho ústia veľké okrúhle koncovky výfuku.

Túžbu odlíšiť sa uspokojí široká paleta farieb. Kombinovať bude možno desať lakov karosérie a diskov kolies spoločne s tromi odtieňmi strechy. Francúzska automobilka bude ponúkať aj päť predpripravených štylizovaných variantov označených ako DS Montmartre, DS Bastille, DS Performance Line, DS Rivoli a DS Opera.

Avantgardný vzhľad dostal aj interiér novinky
Avantgardný vzhľad dostal aj interiér novinky
Zdroj: DS Automobiles

Zvolené vyhotovenie sa odrazí aj na vzhľade kabíny. Interiér bude obohatený alcantarou, prípadne kožou Nappa s perlovým alebo diamantovým tkaním, a taktiež upúta avantgardnými tvarmi. Ide najmä o motív kosoštvorcov na palubnej doske. Novinka disponuje digitálnym prístrojovým panelom, head-up displejom i veľkou obrazovkou infotainmentu a okrem iného ponúkne adaptívny tempomat, parkovacieho asistenta či služby prepojené s mobilným telefónom.

Na cenu a chýbajúce technické detaily si budeme musieť zrejme počkať do autosalóna v Paríži. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že malé SUV v portfóliu prémiovej dcéry značky Citroën nahradí doterajší hatchback označený ako DS3.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD