Od formálneho vyčlenenia značky DS v rámci koncernu PSA už prešiel nejaký čas. Prémiová divízia u nás aktuálne predáva dve rôzne SUV, ktoré sú označené prívlastkom Crossback a ich miesto v hierarchii charakterizujú cifry 3 a 7. Do portfólia onedlho pribudne číslo 9.

O príprave veľkého sedanu stojaceho na vrchole ponuky DS sa hovorí už niekoľko rokov a svoju novú vlajkovú loď teraz francúzska automobilka konečne avizuje. Predstaví ju už v najbližších dňoch. Jej debut sa má odohrať v pondelok 24. februára, naživo sa vozidlo ukáže v Ženeve. Na tamojšom autosalóne má pritom po jej boku debutovať aj zatiaľ nešpecifikovaná štúdia.

Už v pondelok majú Francúzi predstaviť luxusne ladený sedan DS 9.
Už v pondelok majú Francúzi predstaviť luxusne ladený sedan DS 9.
Zdroj: DS Automobiles

Druhý exponát je zatiaľ zahalený tajomstvom. V tlačovej správe sa uvádza, že bude veľmi sofistikovaný a technologicky vyspelý. Má naznačovať začiatok novej éry. Nie je však vylúčené, že odkáže aj na minulosť. Na ženevskej pôde chcú totiž Francúzi vystaviť slávny Citroën SM. Ikonické kupé tam oslávi svoje 50. narodeniny a možno poslúžilo ako inšpirácia.

Koncept je teda zatiaľ predmetom špekulácií, na spresnenie jeho identity si musíme počkať. Limuzínu nesúcu štítok DS 9 naopak poznáme veľmi dobre. Už v septembri sa totiž na internet dostali fotografie, ktoré ju zachytávali z viacerých uhlov a potvrdili použitie tohto označenia. Dizajn teda nie je tajomstvom. Korešponduje s ním nielen avízo ohlasujúce dátum premiéry, ale tiež video zachytávajúce viaceré detaily na karosérii.

V krátkom spote sa okrem iného mihne nápis E-Tense, ktorý prezrádza prítomnosť elektrifikovanej techniky. Charakteristicky štylizované písmeno E obsahuje aj detailná fotka publikovaná popri tlačovej správe. Skrývať by sa za ním mal plug-in hybrid kombinujúci 1,6-litrový benzín s elektromotorom, pôjde teda o techniku známu z iných koncernových áut. Aj v tomto prípade má dosahovať výkon 165 kW (225 k).

Tento štítok avizuje, že sa pod kapotou objaví elektrifikovaný pohon.
Tento štítok avizuje, že sa pod kapotou objaví elektrifikovaný pohon.
Zdroj: DS Automobiles

Na vlani uniknutých záberoch čínskeho modelu DS 9 sme mohli vidieť štítok 45 THP, ktorý bude na tamojšom trhu označovať čisto zážihový model. Prepĺňaný štvorvalec s objemom 1,6 litra má v tomto prípade produkovať 147 kW (200 k). Okrem toho sa neoficiálne skloňovali aj rozmery: dĺžka 4 933 mm, šírka 1 855 mm a výška 1 468 mm. Rázvor má merať 2 898 milimetrov.

Tieto čísla zatiaľ francúzsky výrobca nepotvrdil. No s veľkou pravdepodobnosťou sú presné, rovnako ako informácie o použití platformy EMP2. Oficiálne informácie týkajúce sa sedanu určeného pre Európy sa asi dozvieme v pondelok. Nie je vylúčené, že v našich končinách sa pod kapotou objaví aj diesel. O niekoľko dní budeme pravdepodobne múdrejší.