Jedným z viacerých noviniek lákajúcich v ženevskej expozícii nemeckého giganta Volkswagen bola druhá generácia typu Touran. Toto rodinné MPV absolvovalo oficiálnu premiéru už krátko pred otvorením výstavy, teraz ju spečatilo debutom na medzinárodnom autosalóne.

Nový Volkswagen Touran vyzerá naozaj dynamicky
Zdroj: autor

Ešte pri obhliadke zverejnených fotografií sme konštatovali, že toto vozidlo pôsobí dynamickejšie než jeho predchodca. Naživo sa nám tento pocit potvrdil a zdupľoval. V rámci segmentu obsadeného rôznymi „škatuľami“ ide o príjemnú zmenu. Môžu za to proporcie upravené dnes vcelku obligátnym spôsobom: číslo dva je oproti jednotke dlhšie a širšie, ale zároveň nižšie. Vďaka tejto zmene a prekresleným linkám karosérie pôsobí tento model vcelku atraktívne.

Tip redakcie

Efekt kúsku vystaveného na pôde Ženevy ešte znásobilo vyhotovenie R-Line. To zahŕňa špecificky tvarované nárazníky a prahy, pričom tieto partie zvýrazňuje kontrastné lakovanie. Neodmysliteľnou súčasťou balíka sú mnoholúčové disky kolies s priemerom až devätnásť palcov. Výsledkom je dôkaz, že aj rodinný automobil môže vyzerať príjemne športovo.

Vo vnútri pribudlo niekoľko nových odkladacích
Zdroj: autor

Dynamickejší zovňajšok MPV z Wolfsburgu sa negatívne neodrazil na priestorovej ponuke vo vnútri vozidla, práve naopak. Interiér je o niečo priestrannejší než doteraz. Vpredu vládnu podobné priestorové pomery ako v Golfe, no vzadu sa nachádzajú tri samostatné sedadlá, ktoré možno individuálne posúvať i skladať. Stredné je však o niečo užšie než dvojica na okrajoch.

Za príplatok tu môže byť aj tretí rad sedadiel. Päťmiestna verzia má namiesto neho skutočne slušný batožinový priestor. Automobilka síce nespresnila jeho objem po kryciu roletu, no podľa našej prehliadky mu hádame aspoň 600 litrov. Ak batožinu naskladáte po strop, je to 1 040 litrov, resp. 1 980 po sklopení operadiel zadných sedadiel. Občasné sťahovanie teda nebude problém.

Batožinovému priestoru hádame aspoň 600 litrov
Zdroj: autor

Zvonku je auto poľahky identifikovateľné ako Volkswagen a to isté platí aj pre jeho interiér, za čo môžu najmä známe ovládacie prvky. Tvarovo priniesol Touran náznak inovácii, napríklad doteraz nepoužité odkladacie priestory. V dverách je miesta dosť, pred spolujazdcom sú dve schránky a vľavo od prístrojového panelu je priečinok s pogumovaným dnom, ideálny na mobilný telefón.